Швейцарският финансов регулатор иска повече правомощия след фалита на Credit Suisse

Швейцарският финансов регулатор иска повече  правомощия след фалита на Credit Suisse

Финансовият регулатор на Швейцария призова във вторник за по-големи законови правомощия и обеща да адаптира подхода си след колапса на Credit Suisse, съобщи CNBC.

167-годишната банка беше спасена от местния конкурент UBS  през март в сделка, сключена с посредничеството на швейцарските власти, след поредица от провали в управлението на риска и скандали, които предизвикаха отлив на клиенти и инвеститори, което го принуди на ръба на несъстоятелността.

Швейцарският орган за надзор на финансовия пазар (FINMA) заяви в доклад, че заедно с правителството и Националната банка на Швейцария е постигнал целта за запазване на платежоспособността на Credit Suisse и осигуряване на финансова стабилност.

Той също така насочи вниманието към „мащабните и инвазивни мерки“, предприети през предходните години за надзор на банката и за „коригиране на недостатъците, особено в корпоративното управление на банката и в нейното управление на риска и културата на риска“.

От лятото на 2022 г. нататък FINMA препоръча на банката да предприеме „различни мерки, за да се подготви за извънредна ситуация“ – предупреждение, което предполага, че е останало незабелязано.

„FINMA извлича редица поуки в своя доклад. От една страна, това изисква по-силна правна основа, по-специално инструменти като режима на висшите мениджъри, правомощието за налагане на глоби и по-строги правила по отношение на корпоративното управление“, каза регулаторът.

„От друга страна, FINMA също така ще адаптира надзорния си подход в определени области и ще засили прегледа си дали мерките за стабилизиране са готови за прилагане.“

FINMA заяви, че стратегическите промени, обявени за намаляване на риска на Credit Suisse, като съкращаване на нейната инвестиционна банка, фокусиране върху нейния бизнес с управление на активи и намаляване на променливостта на приходите й, „не са били прилагани последователно“, докато „повтарящите се скандали подкопават репутацията на банката“.

Финансовият регулатор  също така отбелязва, че дори в годините, когато банката е регистрирала тежки финансови загуби, променливите възнаграждения остават високи, като акционерите не се възползват много от възможностите да влияят на заплатите.

Между 2012 г. и спешното спасяване на банката регулаторът е провел 43 предварителни разследвания на Credit Suisse за потенциални процедури за принудително изпълнение. Подадени са 9 забележки, образувани са 16 наказателни обвинения и са образувани 11 изпълнителни производства срещу банката и 3 срещу физически лица,уточняват от финансовия регулатор .

FINMA заяви, че многократно е информирала Credit Suisse за рисковете, препоръчала е подобрения и е наложила „далечни мерки“. Те включват „обширни мерки за капитал и ликвидност, намеса в управлението и възнагражденията на банката и ограничения върху бизнес дейностите“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ