Скандал на Острова със скритите авоари на кралицата

Скандал на Острова със скритите авоари на кралицата

Британски министри ще бъдат изправени пред съда, ако до края на месеца не предоставят на властите механизмите, чрез които покойната кралица е укрила част от личното си богатство от обществеността.

Британският орган за наблюдение на прозрачността и Комисарят по информацията предупредиха за това Министерството на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия (BEIS), което в продължение на две години отхвърля искането, пише Guardian.

Исканите документи трябва да хвърлят светлина върху това как покойният монарх е използвал таен финансов механизъм, за да скрие от обществеността притежаваните от нея акции в търговски дружества, както и стойността на тези акции.

Размерът на личното ѝ състояние, включително направените от нея инвестиции, никога не са разкривани пред обществеността, но се спекулираше, че става въпрос за стотици милиони лири.

Миналата година Guardian разкри как кралицата успешно е лобирала правителството да промени обсъжданото законодателство, за да предотврати разкриването на нейните авоари пред обществеността. В резултат на това през 70-те години на миналия век правителството създаде подкрепяна от държавата фиктивна компания Bank of England Nominees, която тайно се е грижила за дяловите участия и инвестициите на кралицата повече от три десетилетия.

Документите, с които изданието разполага, сочат, че и други членове на кралското семейство са използвали компанията, за да прикрият своето богатство, въпреки че самоличността на останалите Уиндзори, както и техните дялови участия са неизвестни.

През 1973 г. кралицата изпраща своя частен адвокат да лобира пред правителството да промени предложения закон, който ще осветли личното ѝ богатство, което по думите му би било „неудобно“. Разследващите журналисти допускат, че правителството е трябвало да получи одобрението на монарха за законите, които засягат личното богатство на Уиндзор или кралските правомощия .

Вътрешен документ на Уайтхол от 2011 г. показва за направеното специално изключени с цел „да се избегне ситуация, при която например собствеността върху определени акции от членове на кралското семейство може да стане широко известна“. Според същия документ през 1977 г. „за да държи кралски инвестиции“ е създадена фиктивната компания , управлявана от високопоставени лица в Bank of England. Това е позволило кралското семейство, съответните попечители и инвестиционни мениджъри да бъдат извадени от обсега на закона.  

Лицата, замесени в казуса от Bank of England, са държали в тайна инвестициите на кралското семейство най-късно до 2011 г., твърди Guardian. Журналистите се позовават на документа на Уайтхол, в който е записано: „Тези договорености вече са изтекли и Дворецът е категоричен, че няма желание те да бъдат възстановени“ . Компанията Bank of England Nominees е заличена преди пет години по неясни причини. Неразкрит остава механизмът за опазване на размера на кралското богатство, който я е заменил.   

Комисарят по информацията Джон Едуардс се произнесе, че ведомството е нарушило правилата на Закона за свобода на информацията и нареди документите да бъдат предоставени до 31 октомври, в противен случай ВЕIS ще отговаря за неуважение към съда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ