Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Спад на световните акции за втори пореден ден, растящата доходност на американските облигации уплаши инвеститорите
Световните акции се понижиха в борсовата търговия днес, потиснати от рязкото покачване на доходността на американските облигации, което повиши курса на долара, след като представителите на Федералния резерв напомниха, че разходите по заемите няма да намалеят скоро.
Перспективите на Фед се отразиха негативно върху други чувствителни към лихвените проценти активи, като например петрола, който поевтиня за втори пореден ден, предаде „Ройтерс“.
Фючърсите на суровия петрол тип "Брент" се понижиха с още 0,4%, след катоден по-рано се сринаха с почти 5%, до 90,33 долара за барел, а американският суров петрол поевтиня с 0,3% до 88,56 долара.
Доходността на 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ се покачи над 4,5 % до най-високата си стойност от края на 2007 г., а в понеделник отбеляза най-голямото си еднодневно повишение от началото на септември, което прекъсна ралито при акциите, суровините и валутите.
Глобалните акции спаднаха за втори ден във вторник, в резултат на което индексът MSCI All-World (.MIWD00000PUS) се понижи с 0,3%, което е най-слабият резултат от четири месеца насам.
В Европа фондовите пазари останаха разнопосочни на фона на предпазливите настроения на инвеститорите. Секторите се колебаеха между слаби загуби и печалби Индексът Stoxx 600 се повиши с 0,12% в 9:55 ч. лондонско време, като секторите се колебаеха между слаби загуби и печалби. Комуналните услуги спаднаха с 0,9%, докато банките се повишиха с 0,84%. Секторът на здравеопазването, основните потребителски стоки и финансите успяха да останат на зелено, като компенсираха загубите в други сектори и оставиха индекса STOXX 600 нагоре с 0,12% (.STOXX). Като цяло акциите в европейската борсова търговия не успяват да се отърсят от мрачните си настроения през август и септември - индексът STOXX се понижи вчера, след като нови данни разкриха продължаващ спад в производствената дейност, движен от почти рекордно понижение на новите поръчки, отбелязва CNBS.
Фючърсите върху американските борсови индекси предполагат малко по-слаб старт на Уолстрийт по-късно, с 0,1 % надолу.
Последният катализатор бяха двама представители на Фед, които заявиха късно вчера, че паричната политика ще трябва да остане рестриктивна за "известно време", за да се върне инфлацията до целта на централната банка от 2%.
На валутните пазари йената е особено потърпевша от марша на долара до 10-месечни върхове и от повишаването на доходността на държавните ценни книжа в момента, като се има предвид огромната разлика между лихвените проценти в САЩ и Япония. Паричните власти в Япония се придържат към политика на поддържане на изключително ниски лихвени проценти по кредитите, като по този начин премахват стимула за инвеститорите да придобиват валута на страната или нейни облигации.
Спадът на йената до едногодишно дъно тази седмица я доближи до ниво, което според мнозина на пазара е мястото, където Японската централна банка може да се намеси, за да я подкрепи - 150 йени за долар.
Според инструмента FedWatch на CME Group търговците дават 26% шанс за ново повишение на лихвените проценти в САЩ през ноември и 45% шанс за повишение през декември.
Междувременно златото остана непроменено за деня на ниво от 1826,50 долара за тройунция, след като се понижаваше шест поредни дни до затварянето на борсата в понеделник, което е най-дългият период на загуби от август миналата година.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.