Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Срив на борсата в Ню Йорк обезцени с почти 100% най-скъпите акции в света
Стойността на акциите на холдинга на легендарния инвеститор Уорън Бъфет Berkshire Hathaway се срина с 99,97% по време на търговията на Нюйоркската фондова борса (NYSE) поради техническа повреда.
Стойността на ценните книжа клас А в понеделник в момента се срина от 627,4 хил. долара до 185 долара за ценна книга, което възлиза на почти 100% срив в стойността на акциите. В същото време акциите на младшия клас В спаднаха само с 1,15% до 409,66 долара за същия период от време.
Сривът Нюйоркската фондова борса (NYSE) предизвика огромни колебания не само при акциите на Berkshire Hathaway, но и при десетки други компании, което доведе до временно спиране на търговията, предаде "Ройтерс"
Късно сутринта NYSE, собственост на Intercontinental Exchange (ICE.N), съобщи, че техническият проблем е бил отстранен и че засегнатите акции са възобновили търговията.
Това е вторият срив на фондовия пазар за по-малко от седмица, след като миналия четвъртък подобен проблем засегна разпространението на данни в реално време за индексите S&P 500 и Dow Jones за повече от час.
В изявление на NYSE се казва, че тя и други борси анулират всички погрешни сделки с акции от клас А на Berkshire Hathaway, свързани със срива от 09:50 до 09:51 ч. по Гринуич, на цена от 603 718,30 долара на акция или по-ниска.
От NYSE също така съобщиха, че анулират погрешни сделки с Nuscale Power, Barrick Gold, Chipotle Mexican Gril и други акции, които са били засегнати от техническата неизправност. Общо са преразгледни сделки с около 40 ценни книжа.
В един момент Berkshire Hathaway и Barrick Gold се понижиха съответно с 99,97% и 98,54% поради техническия проблем, преди тези сделки да бъдат коригирани.
След като търговията бе възобновена, Berkshire Hathaway затвори с 0,6 % по-високо на ниво 631 110,10 USD, а Barrick Gold се повиши с близо 2 % до 17,42 USD.
Индексът S&P 500 приключи деня с ръст от 0,1%.
Consolidated Tape Association (CTA), която отговаря за разпространяването на данните за търговията в реално време на фондовите борси, заяви, че проблемът от понеделник е свързан с нова версия на софтуера в един от нейните центрове за данни.
От CTA заявиха, че са разрешили проблема, като са преминали към втори център за данни, в който се използва предишната версия на софтуера.
Някои от спрените акции на Нюйоркската фондова борса показаха необичайно големи движения.
Berkshire, Barrick Gold и Chipotle не отговориха на исканията за коментар относно техническия проблем в понеделник.
NYSE и CTA заявиха, че проблемът е свързан с диапазоните за ограничаване на движението на цените нагоре и надолу, предназначени да предотвратят извънредната волатилност на пазара и екстремните движения на цените на отделните акции извън определени ценови диапазони.
Ценовият диапазон за всяка ценна книга се определя на процентно ниво над и под средната ѝ цена през предходните пет минути.
Диапазоните са разработени като част от отговора на финансовите регулатори и борсите на „светкавичния срив“ от 2010 г., който за кратко време изтри близо 1 трилион долара от пазарната капитализация за няколко минути.
На 6 май 2010 г., когато акциите се възстановяваха от финансовата криза и бяха в началния етап на това, което щеше да се превърне в близо 11-годишен бичи пазар, Dow Jones Industrial Average се срина с почти 700 пункта за няколко минути.
От десетилетия насам прекъсванията на борсите, причинени от софтуерни и хардуерни грешки, кибератаки и др., разтърсват пазарите и разклащат доверието на инвеститорите, тъй като търговията се прехвърли реалните пространства към електронни системи, които извършват сделки почти със скоростта на светлината.
През февруари 2023 г. Нюйоркската фондова борса заяви, че ще възстанови на инвеститорите загубите, причинени от грешка, която предизвика широкообхватно смущение и доведе до анулиране на хиляди сделки.
Нюйоркската фондова борса не отговори на искането за коментар дали ще възстанови разходите на инвеститорите, които са потенциално засегнати от проблема в понеделник.
Обратно на пазара днес световните акции поевтиняха, тъй като инвеститорите обмисляха перспективата, че „изключителното представяне“ на американската икономика може да започне да отслабва, тъй като производствената активност в САЩ продължи да намалява, което от своя страна доведе до многомесечно дъно на долара.
В Индия акциите на пазарите се разпродадоха рязко, след като ранното преброяване на гласовете показа, че воденият от министър-председателя Нарендра Моди алианс на партията „Бхаратия Джаната“ (БДП) не се е насочил към категорична победа, както се очакваше.
Доларът достигна най-ниската си стойност от над два месеца спрямо еврото и паунда, а доходността на държавните облигации на САЩ се понижи през последните шест седмици, тъй като инвеститорите повярваха, че икономиката се забавя достатъчно, за да оправдае намаляването на лихвените проценти през тази година.
„Разбираемо е защо пазарът се държеше по този начин през първото тримесечие, но ако се разгледат по-широките показатели, винаги е имало определени признаци, че може би икономиката не е чак толкова силна, колкото можеше да се очаква“, заяви икономистът от Daiwa Capital Крис Сциклуна.
В Европа инвеститорите очакват в четвъртък Европейската централна банка да намали основния лихвен процент с 25 базисни пункта до 3,75%.
Доларът се понижи с 0,4% спрямо йената до 155,39 , което е около най-ниското му ниво от две седмици насам и близо 3% спад спрямо многогодишния връх от края на април - 160,03.
Еврото се понижи с 0,2% за деня до 1,0881 долара, като за един месец поскъпна с 0,65%, а доларовият индекс , който проследява зелените пари спрямо кошница от валути на други основни търговски партньори, се задържа около 104.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.