Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ще има ли промени при одобрението за бързи заеми следващите месеци?
Природата на бързите кредити е такава, че когато има икономически трудности, те са по-търсени и по-необходими на хората. Minizaem е фирма за бързи кредити онлайн, която е на българския пазар вече редица години и предлага на своите клиенти финансова сигурност в несигурни времена. За никого не е тайна, че заради инфлацията, на повечето хора им остават много по-малко пари за харчене. В някои домакинства дори не им остават изобщо такива, а всички средства се разпределят за належащи разходи. В такива ситуации, хората търсят заеми и то от сигурни източници.
Бързите кредити са сигурни кредити
Макар и да са небанкова финансова институция, те са регулирани от държавата. Преди няколко години, тя определи таван на оскъпяването, което фирмите могат да налагат върху изтегления кредит и това се отрази в положителна посока на доверието на клиентите. Днес, можем дори да кажем, че пазарът за теглене на кредити е добре разпределен между участниците му и небанковата сфера никак не е малка.
Ще се променят ли условията на небанковите институции?
По принцип, нито бързите кредити, нито банките определят изцяло сами условията по кредитите, които отпускат. Те са ограничени в диапазони, определени от централната ни банка. Освен това, тя събира и антицикличен буфер, под формата на сигурни средства, които служат за гаранция или резерви. Когато предстоят трудни месеци, обикновено БНБ вдига резервите и кредитните институции трябва да отделят повече средства. По този начин БНБ контролира търговските банки и кредитните фирми и служи за гаранция срещу фалирането им.
В България обаче антицикличния буфер вече е увеличен и събран. До края на годината едва ли ще се промени нещо по условията при отпускането на кредити. След януари месец е много възможно кредитните институции да намалят размера на отпусканите кредити. Освен това да намалят и предлагането на заемите с фиксирана лихва, за да не рискуват при по-голямо увеличение на лихвите от очакваното. Всичко това обаче са промени, които засягат риска, а не самото кандидатстване и подбор на кредитополучатели. Тоест самите условия за кандидатстване по-скоро ще останат непокътнати. Филтрирането ще се приложи към бройката кредити, както и към по-високите лихви.
Снимка: Shutterstock
На практика това означава, че хората ще имат същата възможност да получат спешно пари, когато им се наложи да потърсят такива, просто ще излиза малко по-скъпо. Това е повече от добре, защото се очаква да има повишаване на ръста на хората, на които парите не им стигат за месечните им разходи. И макар да е с оскъпяване, спешните кредити все пак ще бъдат отпускани.
Какви са причините за тези мерки?
На първо място, както може би се досещате е инфлацията. Не за първи път икономиката страда от инфлация и вече всички са напълно наясно с мерките, които трябва да се предприемат, за да не се стига до рецесия, както и с тези, които не трябва да се правят. В България обаче, всичко, което може да се направи от БНБ, вече е свършено. Следователно следващите стъпки трябва да бъдат предприети от правителството, което да се намеси с ценови тавани и социални помощи към най-уязвимите групи. Достъпът до кредити не трябва да бъде ограничаван в нито един момент, за да може икономиката да продължи да се развива дори и с минимални темпове, това включва както бързи кредити, така и потребителските и ипотечни заеми. Ако се наложат по-строги правила, при отпускането на кредити, това може до доведе до сериозно отдръпване на потребителите и да задълбочи неприятните ефекти от инфлацията. Съответно, ако пък се улеснят кредитите, това ще вкара по-голям процент от хората в непосилен дълг, когато лихвите се повишат, заедно с всички останали цени от потребителската кошница. Това естествено не бива да се допуска, заради това и условията е планирано да останат без големи промени.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.