Светът на парите: 3 финансови стъпки, които можете да направите днес, за да се почувствате богати

Светът на парите: 3 финансови стъпки, които можете да направите днес, за да се почувствате богати

Всеки вижда границата от 1 милион долара като залог за успех. Може би е време да преразгледате този въпрос. Според проучване на Northwestern Mutual от 2024 г. само 1 от 3 милионери се чувства богати.

За щастие, чувството за богатство е свързано не толкова с парите в банковата ви сметка, колкото с отношението ви към парите, които вече имате.

„Богатството е относително понятие“, казва пред CNBC Пол Морон, сертифициран финансов консултант. То зависи от начина на живот, специфичните ви нужди от разходи и източниците ви на доходи, които могат да се различават при различните хора, казва той. Накратко, способността ви да се чувствате богати зависи от това „какви са вашите преживявания и възприятия за парите“.

Това е добра новина, защото има начин всеки, с всякакъв бюджет, да повиши финансовата си увереност.

Ето три стратегии за това как да се чувствате богати, разработени от специалисти по финансово планиране - дори и да имате в банката много по-малко от 1 млн. долара.

1. Открийте личното си финансово пътуване

Макар че 1 милион долара може да изглежда приятно звучащо число, определянето на определена и постижима цел за спестяване е най-важната стъпка, която можете да предприемете, за да се почувствате богати, казва Рейчъл Елсън, специалист по финансово осигуряване в Сан Франциско, Калифорния.

„Кръглата цифра в долари не е отговорът. Отговорът е разбирането на вашите нужди, цели и пътна карта“, казва Елсън.

Тя казва, че това означава да се откажете от добре познато число като 1 млн. долара и да приемете личното си финансово пътуване. Цели като създаване на фонд за спешни случаи или подобряване на кредитния рейтинг, когато бъдат постигнати, могат да ви помогнат да се почувствате богати, без да е необходимо да натрупвате огромна нетна стойност.

Това е така, защото индивидуалните цели за богатство и спестяване - когато са съобразени с вашите конкретни цели - предоставят конкретни начини да направите личните си победи постижими. Този подход пренасочва мисленето ви към максимизиране на това, което можете да направите с парите си, а не към това колко пари можете да натрупате.

Стремежът да натрупате колкото се може повече пари без стратегия може да се обърне срещу вас, като ви накара да се чувствате по-зле от по-богатите си връстници. „Това е като да си спортист“, казва Морон. „Винаги има някой, който е по-бърз от вас, по-силен от вас. Винаги ще има някой, който има повече.“

2. Възползвайте се от времето

Когато сте на 20 и 30 години, може все още да не разполагате с куп пари в брой. Разполагате обаче с един изключително ценен актив: времето. Ако започнете да спестявате рано и инвестирате последователно, времето и сложната лихва могат да превърнат сравнително малка сума пари в значителна сума.

С други думи, не е необходимо да имате 1 милион долара под ръка днес, за да се чувствате богати - достатъчно е да имате план за увеличаване на парите си с течение на времето.

Това дори не е нещо, за което трябва да мислите, казва Елсън. Тя препоръчва да автоматизирате процеса на спестяване чрез предварително зададени вноски в пенсионни или застрахователни фонодев или чрез настройване на удръжки от заплатата в спестовна сметка, в която не можете да бръкнете по всяко време.

Всичко, което можете да направите, за да въведете процес и система, за които не е необходимо да мислите, ще ви помогне“, казва тя.

Въпреки че може да ви се струва, че в бюджета ви няма много пари, които да заделите за бъдещето, дори малки вноски могат да имат огромно въздействие в дългосрочен план.

„Всичко, което правите за себе си, когато сте по-млади, ще ви постави в по-добра форма по пътя“, казва Елсън. „Гъвкавостта, която ще ви даде, е наистина най-важната част.“

3. Работете с финансов специалист

Наличието на 1 млн. долара не означава нищо, ако не знаете какво да правите с тях. Въпреки това, при всяко ниво на доходи, ако разберете колко точно имате и какви са възможностите ви, може да откриете, че парите ви могат да стигнат по-далеч, отколкото си мислите.

„Тук се намесва специалистът по финансово планиране“, казва Елсън. Консултантът обикновено ще ви запознае с това, което имате, с наличните стратегии и с това, как биха могли да се развият нещата с течение на времето. Заедно можете да определите как най-добре да разпределите ресурсите си, казва тя.

Най-голямата добавена стойност, която могат да осигурят финансовите консултанти, е да ви държат в течение и да ви фокусират върху финансовите ви цели, казва Мороне. Тъй като финансовите професионалисти обикновено следят за вашата индивидуална стратегия, можете да сте сигурни, че разполагате с известна гъвкавост в бюджета си, дори ако всичко в живота ви не върви по план.

В същността си финансовото планиране е свързано с това как най-добре да накарате парите си да работят за постигане на вашите цели, казва Елсън, независимо дали става въпрос за закупуване на къща, спестяване за пенсия или по-малко притеснения относно парите. „Много е полезно да разберете каква е вашата конкретна пътна карта“, казва тя.

Дори целите ви да изглеждат далечни, признаването на малките финансови победи по пътя може да ви помогне да се почувствате богати, казва Морон. Тези победи могат да бъдат толкова големи, колкото подобряването на кредитния ви рейтинг, или толкова малки, колкото въвеждането на автоматично плащане на месечна сметка.

Празнуването на тези победи по пътя към по-големите цели е много по-вероятно да ви накара да се почувствате богати, отколкото „да гледате голямото число в банката“, казва той.

Източник: CNBC

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ