Светът на парите: Как работи миграцията на големите капитали

Светът на парите: Как работи миграцията на големите капитали

Ново проучванена Оксфордския институт за икономическа политика (Oxford Economics), публикувано през септември, разкри, че планираната от лейбъристите данъчна реформа ще доведе до отлив на богати чужденци, живеещи в страната. Сред страните, които милионерите могат да напуснат, експертите посочват ОАЕ, Италия, Монако и Швейцария.

Активните емигрантски настроения сред заможните хора се потвърждават и от изследването на консултантската компания Henley & Partners. В топ 5 на страните с най-голям брой напускащи милионери през тази година влизат Китай, Великобритания, Индия, Южна Корея и Русия.

Данъчен остров

В рамките на проучването Oxford Economics анкетира около 1000 богати нерезиденти или техни представители, живеещи в Обединеното кралство. Основният въпрос беше какво възнамеряват да направят, ако новото лейбъристко правителство отмени програмата за преференциално данъчно облагане на богати чужденци, които постоянно пребивават в Обединеното кралство като нерезиденти (non-domiciled). Тази програма действа в страната от много години и позволява на богатите чуждестранни граждани, които инвестират в икономиката на страната (сектора на недвижимите имоти, фондовата борса, инвестиционните фондове и т.н.), да избегнат плащането на данък върху доходите в Обединеното кралство и данък върху капиталовите печалби в чужбина в продължение на 15 години. Тази програма постоянно привлича все повече и повече богати чужденци в страната. Ако през 2022 г. от данъчната схема за нерезиденти във Великобритания са се възползвали 68,9 хил. чуждестранни граждани, то през 2023 г. те вече са били 74 хил.

Сега, според министъра на финансите на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс, премахването на схемата ще донесе на бюджета на страната 2,6 милиарда долара (3,5 милиарда щатски долара) годишно. Бюджетът за следващата година ще бъде приет още на 30 октомври, а министър-председателят Киър Стармър предупреди, че реформите могат да се окажат болезнени за част от обществото. „Открихме дупка от 22 млрд. евро в държавния бюджет и преди някой да каже: „О, това са просто приказки или политическа игра“, нека си спомним, че OBR (Службата за бюджетна отговорност) не знаеше за нея.... Те не знаеха, защото предишното правителство я прикриваше, а съвсем наскоро разбрахме, че благодарение на безразсъдството на предишното правителство само през последните три месеца сме взели почти 5 милиарда повече, отколкото очакваше OBR. Това не са просто приказки, а факт“, заяви Стармър в края на август.

В резултат на това 63% от заможните чужденци, анкетирани от Oxford Economics, заявиха, че ако лейбъристите премахнат преференциалната данъчна схема, те ще напуснат Обединеното кралство „в рамките на следващите две години или по-скоро“, а 67 % от анкетираните заявиха, че не биха дошли във Великобритания, ако преди това в нея са действали данъчните правила, които лейбъристите предложиха едва сега.

Авторите на проучването отбелязват, че данъчната реформа би могла да бъде двупосочна. Според техните изчисления заможните чужденци инвестират около 120 млн. евро годишно в британската икономика (като купуват акции, други ценни книжа, инвестират в други активи на британски компании и т.н.). Освен това заможните чужденци харчат почти 6 млн. евро за различни културни, благотворителни и образователни проекти в Обединеното кралство (държавни училища, университети, музеи, благотворителни фондации и др.) Oxford Economics отбелязва, че в случай на масово напускане на Обединеното кралство от богати нерезиденти, страната може да загуби тези приходи.

Голямото преселение

Емигрантските настроения обхващат не само британските граждани, които не пребивават в страната, но и богатите граждани на страната. Според изчисленията на консултантската компания Henley & Partners тази година Великобритания е в топ 5 на страните с най-голям брой напуснали богати граждани - 9,5 хил. души. Въпреки това Великобритания не е достигнала челната позиция в света по отношение на изтичането на богатство. Първото място с голяма разлика зае Китай, който тази година напуснаха 15,2 хил. богати граждани. Миналата година Китай също зае първото място - тогава страната напуснаха 13,8 хил. милионери. От Henley & Partners смятат, че тази ситуация се дължи на несигурността относно непосредствените перспективи на китайската икономика, която много бавно се възстановява от пандемията от COVID-19, както и на геополитическото напрежение със САЩ и други западни държави. Всичко това подтиква богатите китайци все по-често да се преместват в други държави, обикновено в Канада или съседен Сингапур.

В първата десетка на страните с най-голям отлив на заможни граждани влизат още Индия (4,3 хил.), Южна Корея (1,2 хил.), Русия (1 хил.), Бразилия (0,8 хил.), Южна Африка (0,6 хил.), Тайван (0,4 хил.), Нигерия и Виетнам (по 0,3 хил.).

Доминик Волек, ръководител на групата за богатство на Henley & Partners, отбелязва, че тази година ще бъде истински вододел в глобалната миграция на богатство и капитал. „Предвиждаме, че през 2024 г. безпрецедентните 128 000 милионери ще изберат да се преместят, което е повече от предишния рекорд от 120 000, поставен през 2023 г. Светът се бори с истинска буря, причинена от редица фактори - от геополитически сътресения до икономическа нестабилност и социални вълнения. В такава обстановка милионерите „гласуват с краката си“ в рекорден брой. Голямото преселение на милионерите е важен показател за това как се променя глобалният социален пейзаж и връзката между богатството и политическата власт. Всичко това има далечни последици както за страните, които богатите хора напускат, така и за страните, в които те пристигат“, обяснява той.

Първото място по приток на богати чужденци през тази година уверено заемат ОАЕ - там са се преместили 6,7 хил. души. На второ място се нареждат САЩ (3,8 хил.), а на трето - Сингапур (3,5 хил.). Сред останалите държави в топ 10 по приток на заможни чужденци са Канада (3,2 хил.), Австралия (2,5 хил.), Италия (2,2 хил.), Швейцария (1,5 хил.), Гърция (1,2 хил.), Португалия (0,8 хил.) и Япония (0,4 хил.).

Като цяло експертите на Henley & Partners отбелязват, че милионерите са привлечени от държави със стабилна политическа и икономическа ситуация, мек климат и/или широк спектър от луксозни имоти, стоки и услуги. Поради нарастващата политическа нестабилност в Израел, причинена от военния конфликт с групировката Хамас, тази година за първи път той отпадна от списъка на 10-те държави, които са привлекли милионери през последните десетилетия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ