Светът на парите: Дилема на инвеститора в Nvidia

Светът на парите: Дилема на инвеститора в Nvidia

Огромните позиции в лидера в сферата на производството на чипове Nvidia повишиха възвръщаемостта на портфолио мениджърите тази година, но залозите ще увеличат риска, ако нагорещените акции на любимеца на инвеститорите в изкуствен интелект претърпят обрат, пише Дейвид Рандал за Ройтерс.

Акциите на Nvidia са се повишили с около 785% от началото на 2023 г. и с около 160% само тази година, стимулирани от търсенето на нейните чипове, считани за златен стандарт в областта на ИИ. Nvidia за кратко стана най-ценната компания в света през юни, преди спад в акциите ѝ да върне тази титла на Microsoft.

Притежанията на мениджърите на активи на производителя на чипове набъбнаха заедно с цената на акциите му. Данните на Morningstar показват, че 355 активно управлявани фонда са държали позиции на Nvidia, които възлизат на 5% или повече от техните активи в края на първото тримесечие, в сравнение със само 108 фонда през същия период на миналата година. Фондовете могат да поддържат големи позиции в един холдинг по различни причини, независимо дали за максимизиране на печалбите или за проследяване на теглото на акцията в индекс, с който фондът се сравнява.

„Сред някои портфолио мениджъри има нагласа, че са пропуснали шанса си с Apple или Microsoft и не искат да направят тази грешка по отношение на ИИ“, каза Джак Шанън, старши анализатор на Morningstar. „Те не искат да продават.“

Големите  е позиции в Nvidia са още един пример за това как инвеститорите залагат на шепа акции с огромен растеж, което води до едно от най-концентрираните пазарни ралита досега. Само Nvidia представлява около една трета от почти печалбата от 17% на S&P 500 тази година, според S&P Dow Jones Indices.

Фондовете, които притежават акции на Nvidia, досега са се възползвали от предимствата. Активно управляваните американски капиталови фондове, които държаха акциите, са регистрирали ръст от средно 16,3% през първите шест месеца на 2024 г., в сравнение със средна възвръщаемост от 5,7% сред тези, които не притежават Nvidia, показват данните на Morningstar.

И все пак прекомерната концентрация върху една акция може да навреди на инвеститорите, ако книжата на Nvidia попаднат в тежък период. Докато средната целева цена за акциите сред анализаторите е $133,45, около 3% над текущото ниво, според данни на LSEG, някои пазарни участници посочват нарастваща конкуренция, очакван баланс между търсене и предлагане, тъй като Nvidia увеличава производството, и високата оценка на компанията като възможни причини за спад.

„Наличието на 6% или повече от портфолиото ви в една акция създава ли големи рискове? Отговорът очевидно е „да“, каза Фил Орландо, главен стратег на капиталовия пазар във Federated Hermes. „Фактът, че една акция е излетяла като ракетен кораб, не означава, че е било умно... да има толкова много яйца в една кошница.“

Инвеститорите усетиха как концентрираните позиции могат да бъдат рискове  миналата седмица след рязка, еднодневна ротация на акциите на Big Tech, предизвикана от по-хладните данни за инфлацията. Цента на книжата на Nvidia падна с близо 6% в четвъртък - най-големият дневен спад от повече от две седмици, докато технологичният Nasdaq 100 загуби около 2,2%. Тези загуби бяха компенсирани на следващия ден.

Антъни Закери, портфолио мениджър в Zevenbergen Capital Investments, притежава Nvidia от 2016 г. и продължава да поддържа основна позиция, въпреки че периодично я намалява, за да спази насоките на своята фирма за толерантност към риск. Фондът може да държи до 13% от една акция в портфейли за растеж, за да следва теглото на бенчмарка Russell 3000 Growth Index.

„Това е компания, която е в челните редици на следващата тенденция в технологиите“, каза той.

Някои, които са се разпродали изцяло, от друга страна, съжаляват, че не са задържали акциите по-дълго.

Кевин Ландис, главен инвестиционен директор в Firsthand Capital Management, каза, че е бил „предпазлив“ и е спечелил през 2020 г. с продажбата на позиция в Nvidia, която е притежавал от няколко години. Все пак той не може да не мисли за печалбите, които е пропуснал предвид сегашното рали.

„Сега не мога да гледам нито един от екраните си, без да изпитам нотка на съжаление“, каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ