Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Промяна в подхода: Шанхайски регулатор постави на фокус стейбълкойните и криптовалутите

Шанхайски регулатор заяви, че тази седмица е провел среща местни държавни служители, за да обмислят стратегически отговори на въпросите, свързани със стабилните монети (стейбълкойни) и цифровите валути - забележима промяна в тона за Китай, където търговията с криптовалути е забранена, пише Ройтерс.
Срещата в четвъртък е била организирана от Шанхайската комисия за надзор и администриране на държавни активи и е резултат от призиви на експерти и големи компании в Китай за разработване на стабилна монета, обвързана с юана.
Трябва да имаме „по-голяма чувствителност към нововъзникващите технологии и засилени изследвания в областта на цифровите валути“, е казал на срещата Хъ Цин, директорът на регулатора, според публикация в официалния акаунт на органа в WeChat.
Снимки от срещата показват около 60-70 участници.
Шанхай е основният международен финансов център на Китай и често ръководи пилотни програми за регулаторни промени.
Стейбълкойните, които обикновено са обвързани с фиатна валута и предлагат по-бързи и по-евтини трансакции, набраха голяма скорост в световен мащаб. В САЩ, където правната рамка е по-развита, все повече компании като Amazon и Walmart обмислят пускането на стабилни монети.
В Китай фирмата за електронна търговия JD.com и финтех гигантът Ant Group настояват централната банка да разреши стабилни монети, базирани на юани, за да противодейства на нарастващото влияние на криптовалутите, свързани с щатския долар, съобщават източници.
Компаниите планират да кандидатстват за лицензи за стабилни монети в Хонконг, където законодателството за стабилните монети е планирано да влезе в сила на 1 август.
Експерт по политика от Guotai Haitong Securities е говорил на срещата в Шанхай за историята, видовете и характеристиките на криптовалутите и стабилните монети и анализира глобалните регулаторни рамки и стратегически подходи, се казва в публикацията на регулатора.
Той е обяснил възможностите и предизвикателствата пред стейбълкойните и предложи политически предложения за развитие на дигиталните валути, добавя се в публикацията.
В допълнение към стейбълкойните, други дигитални валути също набират популярност, като биткойнът достигна исторически максимум от близо 112 000 долара тази седмица.
Управителят на централната банка на страната Пан Гуншън заяви миналия месец, че бумът на дигиталните валути и стейбълкойните представлява огромни предизвикателства пред финансовото регулиране.
Континентален Китай забрани търговията и добива на криптовалути през 2021 г. поради опасения относно стабилността на финансовата система.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.