Светът на парите: Европа се готви за активизиране на продажбите на облигации в края на летния спад

Светът на парите: Европа се готви за активизиране на продажбите на облигации в края на летния спад

Банкерите и кредитополучателите се подготвят за активизиране на продажбите на облигации през тази седмица, като се стремят да сключат сделки, докато пазарите са спокойни.

Близо 40% от участниците на пазара, анкетирани от Bloomberg News, очакват тази седмица емисията да достигне между 15 млрд. евро (16,5 млрд. долара) и 20 млрд. евро. Това е сравнимо с едва 3,5 млрд. евро нови облигации, продадени в Европа през последните две седмици, взети заедно, според данни, събрани от Bloomberg.

„Пазарът е в добра позиция за следлятната вълна на емитиране“, казlа Марк Лиуел, ръководител на отдела за Европа, Близкия изток и Африка в JPMorgan Chase & Co „Неотдавнашният пристъп на волатилност подчерта фактора на страха за емитентите и им напомни да се възползват от прозорците за емитиране, когато те настъпят“, допълни той.

В началото на август показателят за кредитния риск в инвестиционен клас се разшири до най-високото си ниво за тази година, след като слабите данни за работните места в САЩ предизвикаха разпродажба на пазара, напомняйки на инвеститорите, че все още има възможност за негативни изненади.

Емитирането на облигации обикновено се засилва значително през последната седмица на август, като продажбите на облигации за 2022 г. и 2023 г. са на стойност над 30 млрд. евро, сочат данните.

Като цяло емитирането на облигации в Европа се е увеличило с 28% на годишна база и върви с рекордни темпове, според данни от класацията, изготвена от Bloomberg подхранвано от известно предсрочно зареждане на емисиите преди намаляването на лихвените проценти и опасенията на кредитополучателите за волатилност.

Според данните от класацията на Bloomberg общото емитиране на европейски облигации е нараснало с 28% на годишна база и е с рекордни темпове, което се дължи на предварителното подготвяне на емисиите преди намаляването на лихвените проценти и на опасенията на кредитополучателите за нестабилност.

Макар че миналата седмица се наблюдаваше отлив на средства от фондове с инвестиционен рейтинг, главно в средносрочния и дългосрочния сегмент, това се случи след шест седмици на приток на средства, според доклад на Bank of America Corp., използващ данни на EPFR.

Инвеститорите ще търсят сделки, за да използват натрупаните през предходните седмици парични средства и да си осигурят по-висока доходност преди евентуалното по-нататъшно намаляване на лихвените проценти от страна на централните банки.

Според Левъл един хипотетичен инвеститор, който е вложил парични средства във фондове на паричния пазар, не би пропуснал голяма възвръщаемост през настоящата година. „Но страхът от пропуснати ползи е движеща сила и мнозина искаха да се качат на кредитния влак, преди той да е изчезнал“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ