Светът на парите: Фалитът на един финтех се разпростира в банковия свят

Светът на парите: Фалитът на един финтех се разпростира в банковия свят

Крахът на финтеха Synapse се разгръща в малък ъгъл на банковия свят, оставяйки хиляди клиенти без достъп до парите си, както и мистерия за милиони долари, които са изчезнали.

Четири малки американски банки държат част от парите. Никой не е сигурен къде са отишли ​​останалите, пише Дейвид Холерит за YahooFinance.

Сагата около фалита на Synapse, финтех фирма на 10-години, поставя на фокус това как разхлабените мрежи от партньорства между подкрепяни от рисков капитал стартъпи и подкрепяните от Федералната агенция за гарантиране на депозитите (FDIC) кредитори могат да се объркат.

Регулаторите наблюдават по-внимателно тези взаимоотношения и предупреждават различни банки да затегнат контрола си, когато работят с финтех фирми.

По-рано този месец Федералният резерв предиприе действия за принудително изпълнение срещу една от банките партньори на Synapse, след като идентифицира слабостите в управлението на риска около подобни партньорства.

„Банкирането като услуга“

Synapse беше част от вълната от нови финтех фирми, които се появиха след финансовата криза от 2008 г., когато дигиталните банкери в стил Силициевата долина обещаха да разтърсят света на традиционните финанси.

Само за десетилетие тя се превърна в основен посредник между десетки финтех компании и обществени банки, предлагайки т. нар. „банкиране като услуга“.

Synapse предостави на компании за дигитално банкиране като Mercury, Dave (DAVE) и Juno достъп до разплащателни сметки и дебитни карти, които те могат да предложат на своите клиенти. Тя успя да направи това като си партнира с банки, подкрепяни от FDIC, които в замяна получиха нов източник на депозити и приходи от такси.

Традиционните кредитори, които си партнираха със Synapse, включваха Evolve Bank & Trust, American Bank, AMG National Trust и Lineage Bank –малки банки в сравнение гиганти като JPMorgan Chase или Bank of America. Най-голямата беше Evolve, която имаше приблизително 1,5 милиарда долара активи в края на първото тримесечие.

Идеята, с която Synapse привлече тези по-малки банки, беше „ние ще донесем депозитите, не е нужно да правите много“, според Джейсън Микула, независим финтех консултант, който публикува седмичен бюлетин и следва Synapse.

„Това се оказа неточно твърдени“, добави Микула.

Проблемите се появиха малко след като Synapse подаде молба за защита от фалит през април, когато не успя да постигне споразумение с Evolve за сетълмент на средства.

Три седмици след процедурата по несъстоятелност Synapse прекъсна достъпа на Evolve до технологичната си система. Това от своя страна принуди Evolve и другите партньорски банки да замразят клиентски сметки.

И двете страни отправиха взаимни обвинения за създалата се ситуация.

„Внезапното спиране на основните системи на Synapse без предупреждение и неуспехът да предостави необходимите записи ненужно застраши крайните потребители, като възпрепятства способността ни да проверяваме трансакциите, да потвърждаваме балансите на крайните потребители и да спазваме приложимото законодателство“, се казва в изявление на Evolve.

Главният изпълнителен директор на Synapse Санкет Патак отхвърли това твърдение, обвинявайки Evolve, че има средства за уреждане на дефицита, но забавя връщането на средствата на клиентите.

Крайният резултат е, че хиляди финтех клиенти загубиха достъп до парите си.

„Фалитът на Synapse остави десетки хиляди крайни потребители на платформи за финансови технологии, които са били клиенти на Synapse, блокирани без достъп до средствата си“, написа Йелена Макуилямс, назначен от съда попечител на Synapse и бивш председател на FDIC седмица, до ръководителите на пет федерални банкови регулатори.

Има и друг проблем: никой не знае къде са всичките пари.

В началото на юни Макуилямс каза, че има недостиг от 85 милиона долара, като четирите банки рзполагат само 180 милиона долара от 265 милиона долара, принадлежащи на крайните потребители.

Съвсем наскоро тя каза, че диапазонът на дефицита е от 65 до 96 милиона долара.

Някои пари са върнати на клиентите. Макуилямс каза на 21 юни, че повече от 100 милиона долара „са били разпределени от някои от банките партньори“.

Слепи петна

Банковите регулатори са загрижени от известно време относно партньорствата между дигитални стартиращи компании в стил Силициевата и банките, подкрепяни от FDIC.

Действащият ръководител на Офиса на регулатора на валутата (OCC) в САЩ Майкъл Хсу използва реч от септември 2023 г., за да обсъди потенциалните слепи петна за регулаторите, тъй като тези взаимоотношения стават все по-размити.

„Банките и технологичните фирми, в опит да осигурят „безпроблемно“ клиентско изживяване, се обединяват по начини, които затрудняват клиентите, регулаторите и индустрията да разграничат къде спира банката и къде започва технологичната фирма, “, каза Хсу.

Миналия юни регулаторите издадоха окончателни съвместни насоки за това как кредиторите трябва да подхождат към тези взаимоотношения.

Тези партньорства все още не са широко разпространени в цялата банкова индустрия, въпреки че използването на този модел се ускорява, докато банки от всякакъв размер търсят начини да привлекат депозити и да печелят повече приходи.

По-малко от 2% от американските банки са използвали модела на банкирането като услуга през 2023 г., според S&P Global Market Intelligence.

Но въпреки това регулаторите стават все по-агресивни в надзора на подобни взаимоотношения. Моделът „банкиране като услуга“ представлява 13,5% от действията на публичните правоприлагащи органи от регулаторите през 2023 г., според S&P.

През януари FDIC издаде заповед за съгласие на една от банките партньори на Synapse - базираната във Франклин, Тенеси Lineage, след като идентифицира слабости, свързани с нейната програма за банкиране като услуга, и нареди на банката да излезе с план за това как за постигане на „подредено прекратяване на взаимоотношенията“ със значими финтех партньори.

Следващия месец, базираната в Ню Йорк Piermont Bank, базирана в Охайо Sutton Bank и базираната в Мартинсвил, Вирджиния Blue Ridge Bank получиха заповеди за съгласие от регулаторите, свързани с предполагаеми недостатъци в техния бизнес с банкиране като услуга.

След това, по-рано този месец, Федералният резерв предприе действия за принудително изпълнениесрещу Evolve, заявявайки, че проверките, проведени през 2023 г., „установиха, че Evolve е участвала в опасни и нестабилни банкови практики, като не е въвела ефективна рамка за управление на риска“ за своите партньорства с финтех компании .

Регулаторите поискаха от Evolve да подобри своите политики и практики за управление на риска „чрез прилагане на подходящ надзор и мониторинг на тези взаимоотношения“. Те също така отбелязаха, че действието е „независимо от производството по несъстоятелност по отношение на Synapse“.

Банката посочва Affirm, Mastercard и Stripe като финтех партньорства на своя уебсайт.

Освен това в миналото тя си партнира с две крипто фирми, които фалираха, FTX и BlockFi, както и с Bytechip, фирма за финансови услуги, чиито сметки в Evolve бяха замразени в края на миналата година по обвинение, че е нарушила федералния закон и пере пари за измамници.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ