Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Има ли китайският юан потенциала да си съперничи с долара?

Китайският юан има потенциал да съперничи на отслабващия щатски долар като глобална валута, ако Пекин либерализира конвертируемостта и достъпа за чужденци. Това твърди Хоу И Кор, главен икономист в базираната в Сингапур Служба за макроикономически изследвания на АСЕАН+3.
„Изключителността на САЩ приключи – това е началото на края“, каза Кор пред „Саут Чайна морнинг пост“ миналата седмица. „Щатският долар не е сигурната валута, която беше. Юанът винаги е бил смятан за една от възможните алтернативи и той расте.“
Но за да се противопостави на долара, Китай трябва да „задълбочи“ финансовите си пазари, за да могат чужденците да имат по-добър достъп до акции, облигации и други активи, деноминирани в юани, каза Кор. Новите класове активи, обезпечени с юани, също биха помогнали.
Той посочи като модел съществуващите схеми за „свързване“ на Китай с Хонконг, чрез които чуждестранните инвеститори могат да купуват облигации и акции в континентален Китай без специален лиценз.
Конвертируемостта остава друг проблем сред инвеститорите извън континенталната част на страната, добавя той.
„Вероятно можете да я отворите повече“, коментира Кор. „Ако ще насърчавате хората да държат вашата валута, трябва да имате активи, които да подкрепяте, и тя трябва да бъде конвертирана.“
Пекин, въпреки че ограничава изходящите капиталови потоци, отдавна се стреми да превърне юана в глобална валута, за да помогне за икономическото си развитие.
Доларът претърпя разпродажба минималния месец, тъй като правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп наложи вносни тарифи на голяма част от света, особено в Китай, преди да временно да замрази повечето.
Азия се подготви за кризата, като е подготвила напълно вече своя 25-годишен валутен суап Инициатива за многостранно сътрудничество „Чианг Май“ (CMIM), каза кор.
Схемата CMIM на стойност 240 милиарда щатски долара, която обхваща 10-членната асоциация на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), Китай, Япония и Южна Корея, предлага спешна помощ на държави, изправени пред проблеми с платежния баланс и краткосрочни ликвидни проблеми.
Инициативата вече е преминала през 15 изпитания, каза Кор, като е увеличила капацитета си да отпусне заеми до 11 милиарда щатски долара само с предупреждение от няколко седмици и без одобрение от Международния валутен фонд.
„Чакаме подходящия момент, когато някой от членовете реши, че би искал да се използва от това“, каза той.
Никой все още не е използвал схемата, отбеляза Кор. Дори по време на пандемията, когато мерките за ограничаване на вредите от азиатските икономики, никой не се нуждаеше от помощ.
Източноазиатските икономики, включително Китай, ще се справят, дори ако тарифите на Тръмп се възобновят след 90-дневни паузи, които трябва да се приключат през юли, каза икономистът.
Това е така, защото Съединените щати представляват само 15% от световната търговия, докато повечето други играчи са „ангажирани със система, създадена по правила“, която би изключила внезапни, мащабни тарифи.
„Мисля, че системата е по-голяма от Тръмп“, каза Кор. „Въпреки че САЩ са големи, не са чак толкова големи. Мисля, че [системата] може да оцелее, но в краткосрочен план има много смущения и страните трябва да се справят с тях.“
В бъдеще, каза Кор, азиатските страни трябва да обмислят търговията по-активно помежду си, особено в сферите на услугите като здравеопазване и финанси.
Но тъй като САЩ преговарят с много азиатски страни износителки относно митата по време на 90-дневните паузи, повечето азиатски правителства ще омаловажат ролята си в претоварването на произведени в Китай стоки към американския пазар. Той очаква производителите да увеличат локализираното съдържание на износа, така че САЩ да не етикетират тези стоки като китайски.
Членовете на АСЕАН – Виетнам, Малайзия и Тайланд привлякоха множество китайски инвестиции в производството от първия мандат на Тръмп през 2018 г. насам, за да избегнат тарифи, насочени към Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.