Светът на парите: Колко можем да изкараме от една (пропусната) почивка на морето

Светът на парите: Колко можем да изкараме от една (пропусната) почивка на морето

Недоизказана истина за инвестирането е, че за да можем да го правим изобщо, първото и най-важно условие е да спестяваме. Нужен ни е определен излишък в месечния доход, който да отделим за влагане в носещи доходност активи.

Експерти посочват, че твърдата сума за инвестиране не трябва да бъде по-малка от 20% от нашия нетен месечен доход. Това са средства, които твърдо да вложим в спестовен портфейл от инвестиции, без да броим пари за извънредни ситуации или за плащане на нова техника, ремонти, други по-големи битови разходи. Т.е. заедно с тези фондове за спешни случаи и „капиталови разходи“, разумното месечно спестяване скача до над 30% от нетния доход.

Изпълнителният директор на Tavex Макс Баклаян казва, че в основата на инвестирането е идеята за отложеното потребление.

„Тоест, въпросът, който трябва да си зададем е от какво може да се лишим днес, за да имаме повече утре. Всъщност не само на инвестирането, но и на цялото развитие на човечеството този принцип е приложим“, смята още изпълнителният директор на Tavex Макс Баклаян.

Логичният и донякъде болезнен въпрос е как да постигнем материално равновесие, в което 1/3 от нашите доходи остават свободни за спестяване и инвестиране. Особено, имайки предвид, че ако не сме получили увеличение на заплатата си от лятото на 2021 г., то нашите реални доходи оттогава са намалели с над 30% заради високата инфлация.

Бързият отговор е – чрез намаляване на разходите. Да направим и едно просто упражнение по спестовна аритметика.

Справка в сайтовете за резервации показва, че 7-дневна почивка в 4-звезден хотел на нашето Черноморие за семейство с две деца излиза на стойност 4300 лв. с шест нощувки и закуски. Да прибавим още по 100 лв. на ден за друга консумация плюс 300 лв. за гориво (отиване и връщане от и до град София). Общата сума възлиза на 5300 лв., без да фактурираме твърде разточителна почивка.

Цената на 1-унциева златна монета, предпочитан инструмент за влизане на пазара за инвестиционно злато, е около 4500-4600 лв. Цената на най-популярната златна монета  - „Златен Наполеон“ – е в диапазона 850-900 лв. На стойността на едноседмична семейна почивка на Черно море, едно домакинство може да вложи достатъчно средства за двете най-популярни златни монети на пазара в момента.

Ако благородният метал запази темпа си на ценови ръст, както през последните 12 месеца, то това спестяване/инвестиция, би донесло до следващото лято възвращаемост от над 1200 лв. Т.е. от 5300 до 6500 лв. за една година.  Процес, който търпи натрупване по правилото на сложната лихва, колкото по-дълго задържим позицията си избрания актив.

Общият ефект от отказа за моментално потребление за почивка, заедно с инвестирането на освободените средства,  е финансов резултат от плюс 6500 лв.

И нека не забравяме основната логика на инвестициите, която според Макс Баклаян, гласи: Пропуснатото потребление днес е възможност за по-голямо потребление утре.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ