Светът на парите: По-бавно, но по-сигурно

Светът на парите: По-бавно, но по-сигурно

Светът на парите: По-бавно, но по-сигурно

Онлайн купувачите обичат лесния процес на плащане, а 86% от тях са готови да платят и повече за по-добро клиентско преживяване. PayPal улови тази тенденция и наскоро представи услуга за "касово обслужване" само с едно кликване, наречена "Fastlane", за да направи онлайн покупките възможно най-бързи и лесни.

Но лесното клиентско изживяване невинаги върви ръка за ръка със сигурността на плащанията, казва Симас Симанаускас, главен бизнес директор в ConnectPay, финансова платформа от типа " all-in-one". Ето защо много търговци на електронна търговия смятат, че е твърде сложно да въведат нови защитни мерки, без да добавят твърде много допълнителни затруднения към процеса на плащане.

"Някои сегменти от клиентите ценят сигурността или разходите пред лекотата, но търговците знаят, че мнозинството ще избере транзакциите без затруднения пред всичко останало", казва Симанаускас. В дългосрочен план обаче и клиентите, и търговците могат да спечелят от по-добър баланс между потребителското изживяване и сигурността на плащанията, особено след като опитите за измами се увеличават с поне 20% всяка година.

Често срещаните видове измами в областта на електронната търговия

Съществуват няколко основни вида измами в електронната търговия, които по-добрата сигурност може да помогне да се ограничат. За клиентите има риск злонамерени участници да получат достъп до акаунти и информация за плащания. Технологиите на измамите се развиват непрекъснато - от създаване на фалшиви уебсайтове и изпращане на съобщения с грешно изписани връзки до използване на изкуствен интелект и технологията "deepfake", за да се представят за служители на компанията.

За търговците двата най-често срещани вида измами се извършват от самите клиенти и струват на търговците на дребно около 100 млрд. долара годишно. Първата е известна като "промо измама", при която клиентите се възползват от лесни за разгадаване кодове за ваучери и щедри програми за препращане, като се регистрират в множество акаунти и се "препращат" сами.

Вторият вид измама, с която търговците често се сблъскват, е тази, при която клиентите подават искане за възстановяване на средства, все едно не са получили поръчаните стоки или услуги, но реално са ги получили. Тези видове измами понякога се наричат "приятелски измами", но те далеч не са приятелски настроени към потърпевшите.

В търсене на баланс между сигурност и удобство

В условията на нарастващ брой опити за измами правителствата и платежната индустрия полагат все повече усилия за повишаване на сигурността на трансакциите. "Приетата от държавите членки на ЕС директива PSD2 изисква силна автентификация на клиента (Strong Customer Authentication - SCA), а версията на SCA за картови схеми, наречена 3DS, която вече е задължителна в ЕС, се прокарва активно в останалата част на света", казва Симанаускас. "В същото време се наблюдава по-широко разпространение на цифрови портфейли като ApplePay и GooglePay, които правят удостоверяването на автентичността по-рационално и интуитивно. Всичко това означава, че клиентите постепенно свикват да потвърждават плащанията си, което е голяма победа за сигурността."

Според Симанаускас засилените мерки за сигурност се превръщат в необходимост пред лицето на по-сложните видове измами, а най-добрият път напред е да се образоват клиентите и да се увеличи толерантността към процесите, които относително забавят поръчки и плащания, заради повече мерки за сигурност.

"Търговците, операторите на плащания и банките могат да направят всичко възможно, за да гарантират, че данните при финансовите операции се обработват по сигурен начин, но ако потребителят доброволно предостави данните си за вход или разреши плащане за някой друг, в този момент не можем да направим почти нищо. Затова клиентите трябва да знаят как да разпознават кога информацията се изисква от истински търговци и кога от измамници", казва експертът.

Платежните оператори могат също така да работят със своите клиенти търговци, за да намерят оптимален баланс между сигурността и удобството.

"Най-новите инструменти за откриване на измами например работят във фонов режим, за да разпознават необичайното поведение на клиентите и да подават сигнали за потенциален проблем. В същото време токенизираните методи за плащане, като ApplePay и GooglePay, помагат да се гарантира, че оторизацията на потребителя е получена по най-удобния начин.", пояснява Симанаускас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ