Светът на парите: Компаниите се втурват към пазарите на облигации

Светът на парите: Компаниите се втурват към пазарите на облигации

Светът на парите: Компаниите се втурват към пазарите на облигации

Пазарите на корпоративни облигации в САЩ са горещи, тъй като компаниите са продали дълг за рекордните 150 млрд. долара от началото на този месец, което представлява най-натовареното начало на годината от повече от три десетилетия, пише „ Файненшъл таймс“.

Групите с инвестиционен рейтинг са емитирали облигации на стойност 153 млрд. долара този месец, според данни на London Stock Exchange Group.

Кредитополучателите бързат да заключат по-ниски лихвени разходи, докато инвеститорите се стремят да купуват нови облигации, преди централните банкери да започнат да намаляват лихвените проценти в САЩ по-късно тази година.

„Пазарът просто гори“, каза Ричард Зогеб, ръководител на глобалните дългови капиталови пазари в Citi. Инвеститорите „искат да заключат дългосрочна доходност сега“, добави той

Разходите за корпоративни заеми намаляха рязко, след като финансовите пазари се повишиха силно в края на миналата година, тъй каато Федералният резерв на САЩ сигнализира, че е приключил кампанията си за повишаване на лихвените проценти.

„Спредът“ или премията, плащана от кредитополучателите за емитиране на облигации над цената на доходността на американските държавни облигации, се е свила до само 1,01 процентни пункта, според данните на индекса Ice BofA. Това е най-ниското ниво от две години насам.

Първият месец от годината обикновено е натоварен за нови емисии, но банкери и стратези казват, че особено силният взрив на активност този месец идва от компаниите, които бързат да се възползват от този спад в доходността.

„За емитентите е много по-евтино да вземат заеми сега, отколкото беше само преди няколко месеца“, каза Мат Брил, старши портфолио мениджър в Invesco Fixed Income. „Така че в това отношение те си мислят „хей, това е добър момент да продължа напред и да го направя“.

Повече от две трети от заемите този месец са от банки и други компании, класифицирани като финансови от LSEG.

Зогеб акцентира върху опасенията, че регулаторните капиталови изисквания на банките могат да се увеличат. Но според него „най-големият фактор“, който стимулира емитирането, идва от това, че много компании отложиха плановете си за набиране на дълг миналата година след колапса на Silicon Valley Bank.

Банките, които са емитирали облигации от началото на 2024 г., включват JPMorgan, Wells Fargo и Morgan Stanley, набирайки съответно 8,5 млрд. долара, 8 млрд. долара и 6,75 млрд. долара.

Нефинансовите компании, привличащи кредитори, включват енергийната група Energy Transfer със сделка за 3 млрд. долара, производителят на природен газ EQT със сделка за 750 млн. долара, телекомуникационната компания T-Mobile с трансакция за 3 млрд. долара и канадската Liberty Utilities с предложение за 850 млн. долара.

Кредитополучателите може да се опитват да изпреварят всякакви икономически данни, които биха могли да застрашат позитивното настроение, казват някои от участниците на пазара.

„Към този момент всички вярват в наратива за меко приземяване“, каза Морийн О’Конър, глобален ръководител на синдиката за висококачествен дълг на Wells Fargo. „Има обаче някои фактори, които могат да бъдат краткосрочни катализатори за нестабилност“, добави той.

Много финансови директори смятат, че е по-добре да се емитира дълг сега, вместо да се рискува с чакане на нови спадове, в случай че пазарът обърне посоката си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ