Светът на парите: Защо инвеститорите се обръщат към борсово търгувани фондове по време на пазарен стрес

Светът на парите: Защо инвеститорите се обръщат към борсово търгувани фондове по време на пазарен стрес

Нестабилността на пазара често подтиква инвеститорите да бъдат по-предпазливи по отношение на портфолиото си, което за американските инвеститори често е означавало да се обърнат към борсово търгувани фондове (ETF).

След пандемията пазарът на ETF приблизително се удвои по размер – към края на първото тримесечие борсово търгуваните фондове представляват 7,1 трилиона долара, или 13% от пазара на акции в САЩ и 2,8% от пазара на облигации в САЩ, спрямо 3,5 трилиона долара през 2019 г., според BlackRock.

Тод Сон, ETF стратег в Strategas Asset Management, наскоро участва подкаста Stocks in Translation на Yahoo Finance и подчерта някои от плюсовете и минусите на ETF за инвеститорите.

Ключово предимство за ETF е цената - таксите, начислявани на инвеститорите, са се сринали на фона на надпреварата за нулеви комисионни сред големите брокери.

„Можете да си купите фонд S&P 500 за 2 или 3 базисни точки. Това не е нищо“, каза Сон.

Просто закупуването на една акция от всеки компонент на S&P 500 би струвало около $105 000. Възпроизвеждането на целия индекс според теглото на всяка акция би струвало минимум 15 500 000 долара според изчисленията на YahooFinance, което не включва брокерски комисионни. За разлика от това, годишна такса от 3 базисни пункта — или 0,03% — за ETF означава, че инвеститорът би платил $3 за всеки инвестирани $1000.

ETF също така използват широка гама от пазари и стратегии, което е от съществено значение за диверсификацията.

Сон подчерта, че ETF дават на инвеститорите „достъп до практически всеки пазар по света“.

В допълнение към географската диверсификация и диверсификацията на класа активи, ETF се развиха, за да имитират определени стратегии, наблюдавани при хедж фондове. Така наречените интелигентни бета ETF, например, използват предварително определени правила за избор на инвестиции във фонд.

Сон също подчерта прозрачността като ключово предимство, тъй като ETF отчитат притежанията си ежедневно.

„Мога да разглеждам активите всеки ден. Знам какви са съставките на моята инвестиция“, каза Сон.

ETF са подобни на взаимните фондове, но ключова разлика е ликвидността в рамките на деня. ETF могат да се търгуват през целия ден, докато взаимните фондове могат да се купуват и продават само при затваряне на търговската сесия.

„Мога да ги търгувам през целия ден, ако искам“, каза Сон. „Или ако съм голям инвеститор, мога да прехвърля големи суми пари в тези фондове.“

Много ETF също предлагат значителни данъчни предимства, които Сон описа като техния „таен сос“.

А по време на пазарен стрес и нестабилност ETF могат да действат като „амортисьори“. Ако инвеститорът е загрижен за спада на дадена акция, обясни Сон, „те могат да купят ETF на негови конкуренти, за да диверсифицират и смекчат риска“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ