Световната банка: Смели реформи още сега, иначе икономиката на България сериозно ще се забави

Световната банка: Смели реформи още сега, иначе икономиката на България сериозно ще се забави

Необходимо е подобряване на събираемостта на ДДС, по-голяма ефективност в обществените поръчки,  както и разходите за образование и за подпомагане на уязвимите слоеве от населението. Това са само част от изводите в доклад на Световната банка, посветен на публичните финанси в България, представен днес.

Ако сегашните демографски тенденции се запазят и не се предприемат в краткосрочен план сериозни реформи в публичните финанси, България ще утрои задлъжнялостта си до 2045 година и ще мине прага за дълг спрямо БВП от 60 на сто, а към 2050 година задлъжняването ще е почти 80 на сто от БВП, при положение, че в момента е едва 21 на сто от БВП и днес страната ни е на второ място в ЕС по най-нисък дълг след Естония. заяви старши икономистът в офиса на Световната банка в София Десислава Николова, цитирана от БТА.

Според документа липсата на реформи ще доведе до сериозно забавяне на икономическия растеж до 1,25 на сто годишно, което е недостатъчно за догонване на жизнения стандарт в икономиките със средни и високи доходи в Европейския съюз. 

Именно това е в противовес с намерението на Министерството на финансите, което си поставя амбициозни цели, коментира зам.-министър Георги Клисурски. "Мисля, че една добра цел за ръста на икономиката ни през следващите 3, 5, 10 години би било реален растеж от 4-5% на година, живот и здраве, ако няма шокове и кризи", каза  Клисурски, цитиран от БНР.

По думите му в момента, за да се ускори растежът, министерството ще разчита много на инвестициите. Ежедневно се водят преговори с чуждестранни инвеститори, добави още зам-министърът на финансите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ