Тръмп 2.0 не започва по начина, по който Уолстрийт очакваше

Тръмп 2.0 не започва по начина, по който Уолстрийт очакваше

Началото на Тръмп 2.0 не е точно това, на което Уолстрийт се надяваше. През януари сключването на сделки достигна най-бавния си темп от десетилетие. Ценените данъчни облекчения за хедж фондовете и компаниите за частни капиталови инвестиции бяха застрашени.

Тези усложнения не бяха част от плана, когато Доналд Тръмп беше избран през ноември – събитие, което даде началото на кръг от оптимистични прогнози за бум на сливания и придобивания, по-хлабави регулации и по-благоприятен подход към големите фирми на Уолстрийт във Вашингтон, пише Дейвид Холерит за YahooFinance.

Вместо това банкерите приключиха януари с най-ниския брой обявени сделки за сливания и придобивания в САЩ от същия месец на 2014 г., според данни на LSEG.

Новите антитръстови служители на Тръмп също сигнализираха през втората седмица на администрацията, че няма да дадат свободен пропуск на големи сливания, блокирайки потенциално обединение между Hewlett Packard (HPE) и конкурента Juniper Networks (JNPR).

А новите неясноти около тарифните планове на президента оставят много фирми несигурни кога да направят големи ходове и в каква посока могат да поемат разходите по заеми през следващите седмици и месеци.

Разбира се, трябва да се отбележи, че януари обикновено може да бъде по-слаб период време за нови сделки.

Исторически високото ниво на корпоративните оценки може също да играе роля за по-бавния темп на сключване на сделки до началото на 2025 г., каза съизпълнителният директор на THL Partners Скот Сперлинг пред Yahoo Finance.

„Това е необичайна комбинация и тя сама по себе си може да е намалила част от финансовите печалби, които биха били възможни от определени видове сливания и придобивания и определени видове сделки“, добави Сперлинг.

Засега спадът не влияе негативно на акциите на големите банки.

От началото на януари цените на книжата на JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Citigroup и Wells Fargo са се повишили с 12% и 15% към края на търговията в понеделник, докато при Bank of America иMorgan Stanley ръстът е между 6% и 9%. Всички те са се представили по-добре от основните фондови индекси през този период.

„Това, което правите, е грешно“

Едно голямо неочаквано развитие за Уолстрийт в първите седмици на Тръмп 2.0 е високото ниво на политически търкания.

Доналд Тръмп публично се конфронтира с главния изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан на Световния икономически форум относно твърдение, набиращо популярност в консервативните кръгове – че клиенти биват „дебанкирани“ заради личните си убеждения или защото са част от криптоиндустрията.

Президентът също изглежда включи изпълнителния директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън в своята конфронтация. JPMorgan и Bank of America са двете най-големи банки в страната. И двете компании отрекоха твърденията, че са прекъснали услугите си на клиенти поради личните убеждения.

„Не знам дали регулаторите са наложили това заради Байдън или какво, но вие, Джейми и всички останали, надявам се да отворите банките си за консерватори, защото това, което правите, е грешно“, каза Тръмп на Мойнихан по време на сесия с въпроси и отговори.

Републиканската партия обърна внимание на проблема с дебанкирането миналата седмица по време на изслушвания пред комисиите на Сената и Камарата на представителите. Сенаторът демократ от Масачузетс Елизабет Уорън дори изрази подкрепата си за темата, като каза, че е съгласна с Тръмп.

Банките обаче все още са оптимистично настроени, че решаването на този проблем в крайна сметка може да се окаже положително за тях, ако регулаторите смекчат някои от изискванията си, които принуждават банките да се откажат от определени клиенти.

Те твърдят, че правилата на САЩ като Закона за банковата тайна обезсърчават банките да работят с клиенти, които се считат за високорискови - и че трябва да има по-ясна регулация на този фронт.

Лобистите в индустрията настояват това да се случи. „Важна част от решението е коригирането на регулаторната структура“, каза говорител на групата за защита на банковата индустрия BPI в изявление за Yahoo Finance.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ