Трансформиращата сила на дигиталните плащания

Трансформиращата сила на дигиталните плащания

Трансформиращата сила на дигиталните плащания

10% увеличение на дигиталните плащания може да доведе до 4% намаляване на дела на сивата икономика

Развитието на дигиталните разплащания е от изключително значение не само за бизнеса и търговците, но и за цялата икономика. Те притежават трансформираща сила с огромна важност в контекста на влизането на България в еврозоната, в което Visa ще играе ключова роля.

Очакванията на потребителите за електронни разплащания нарастват, тъй като хората все повече търсят удобството и сигурността на дигиталните трансакции. В България все още има огромен потенциал за развитието им, като се има предвид, че навлизането на картите е едва 20% в рязък контраст с по-развитите европейски страни, където дигиталните разплащания са значително по-разпространени. България в момента разполага с 16 POS терминала на 1000 души, докато средната стойност за Европа е 33 на 1000. Възможността за растеж и напредък в тази област е очевидна.

Стимулиране на икономически растеж

Дигиталните разплащания имат решаваща роля за стимулиране на икономическия растеж, иновациите, събирането на данъци и удобството на потребителите. Всички мерки, насочени към насърчаване на приемането им, биха били от полза за България. Проучване, поръчано от Европейския парламент, разкрива, че през 2022 г. България е имала най-високото ниво на сива икономика, която представлява 33,1% от БВП на страната. Дигиталните плащания са мощен инструмент в борбата с неформалната икономика. Изследване, проведено от AT Kearney, показва, че 10% увеличение на дигиталните плащания може да доведе до 4% намаляване на дела на сивата икономика.

Дигитализация на МПС

За малките и средните предприятия (МСП) цифровизацията предлага по-голяма конкуренто­способност и достъп до по-широка клиентска база, улеснявайки растежа на бизнеса. Инициативите, които подкрепят навлизането на МСП в дигиталната икономика, са от първостепенно значение. В съответствие с този ангажимент Visa обяви програмата „България безброй“ в партньорство с българските банки, държавни институции и неправителствени организации. Тази програма предоставя на малкия и средния бизнес преференциални условия за цифровизация, като им дава възможност да процъфтяват в дигиталната ера.

Търговците също разбират значението на опцията за дигитално плащане, тъй като тя им носи различни ползи като намалени разходи за обработка и съхранение на пари в брой, подобрена сигурност, намалени рискове от измами, подобрена производителност на труда, по-кратки опашки и минимизиране на процентите отказани покупки. Според проучване на Visa една пета от потребителите отказват покупка поради липса на възможности за плащане с карта.

По-достъпен обществен транспорт

Възприемането на дигитални плащания е от основно значение и за устойчивостта на градския транспорт. Visa си партнира с над 100 европейски града за въвеждане на системи за безконтактни плащания в превозните средства. Общественият транспорт става по-достъпен и в същото време осигурява екологична алтернатива на другите средства за пътуване.

В България компанията си сътрудничи с Центъра за градска мобилност и Столична община за внедряване на решения за безконтактни плащания за градския транспорт, достъпни за всички граждани и гости на София и в полза на туризма и икономическата активност. Компанията работи активно по проекти за градска мобилност в други големи градове в България с цел повишаване на удобството и ефективността за всички.

Миграция от лев към евро

Докато България се подготвя за влизането си в еврозоната и миграцията от лева към евро, цифровизацията на плащанията става още по-важна. Процесът на въвеждане на еврото и замяната на лева изисква значително адаптиране на информационните системи на банките и задълбочена подготовка в цялата икономика. Периодът на двойно обращение, когато се приемат и двете валути, представлява уникално предизвикателство.

В тази нова среда, в която търговците и доставчиците на услуги ще трябва да връщат ресто в евро, безконтактните плащания могат да им помогнат и да облекчат прехода. Използвайки карта или смартфон, потребителите биха могли да избегнат неприятностите от броенето на нова валута, когато плащат или получават ресто, и ние вярваме, че сигурната, надеждна и лесна за използване технология на Visa ще помогне на всички да свикнат по-добре с новите пари.

Цифровите плащания могат да улеснят икономическата дейност през този преходен период, като осигурят безпроблемни платежни процеси и минимизират несигурността и недоразуменията. Нещо повече, безконтактните карти са много по-сигурни в сравнение с всеки друг тип плащане. В страните, където безконтактните плащания се използват широко, измамите на мястото на продажба остават на исторически ниски нива.

Visa твърдо вярва в трансформиращата сила на дигиталните плащания не само за България, но и в цяла Европа и в световен мащаб. Те носят множество ползи за гражданите, бизнеса, правителствата и икономиките като цяло, като стимулират ефективността, борят се с измамите, повишават прозрачността и подкрепят финансовото включване. Компанията се ангажира да защитава избора на потребителите, като позволява на хората да плащат по начина, който най-добре отговаря на техните предпочитания, което включва достъп и възможност за плащане в брой. 

Автор: Красимира Райчева, мениджър на Visa за България. Материалът е част от второто годишно специално издание „Tech Connect“, което е в разпространителската мрежа. Може да бъде намерено също като дигитално издание в платформата за дигитално четене ZinZin и онлайн на manager.bg/списание

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ