Трейдърите вече не очакват намаляване на лихвите от централните банки

Трейдърите вече не очакват намаляване на лихвите от централните банки

Участниците на пазара на облигации вече не чакат намаления на лихвите от централните банки на развитите страни тази година, пише Bloomberg.

Само преди няколко седмици беше прогнозирано, че почти всички централни банки ще намалят разходите за заеми в рамките на една година, но сега се изчислява, че само две централни банки – Федералният резерв на САЩ и шведската Riksbank – биха могли да предприемат такава стъпка в някакъв момент между септември 2023 г. и март 2024 г., припомня Bloomberg.

„Смятаме, че централните банки имат още много работа", каза Луиджи Сперанца, главен икономист в BNP Paribas SA. „Продължаваме да вярваме, че намаляването на лихвените проценти от големите централни банки няма да бъде обсъждано до края на годината."

Последните събития показват, че президентът на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джером Пауъл може да се наложи да засили усилията си за ограничаване на инфлацията и да продължи агресивното повишаване на лихвените проценти.

Пауъл, по време на реч в Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ в сряда, каза, че ръководството на Централната банка на САЩ все още не е решило с каква сума ще повиши основния лихвен процент на срещата през март. Това ще зависи от статистиката за инфлацията и заетостта в САЩ, която Фед тепърва ще оценява.

Пауъл повтори по-рано в банковата комисия на Сената, че Фед е готов да ускори темпото на затягане, ако икономическата активност в САЩ не се забави и че крайното ниво на лихвените проценти вероятно ще бъде по-високо, отколкото се смяташе досега.

„Искам да подчертая, че все още не е взето решение. Въпреки това, ако съвкупността от входящи данни сочи необходимостта от по-бързо затягане на политиката, ние ще бъдем готови да ускорим темпото на повишаване на ставката", обясни Пауъл. 

Анализаторите бързо реагираха на думите на Джером Пауъл. Goldman Sachs повиши прогнозата си за пиковия лихвен диапазон до 5,5-5,75% годишно от предварително очакваните 5,25-5,5%. Експертите на Citigroup повишиха оценката до същите 5,5-5,75% годишно от 5-5,25%.

Пазарът отразява опасенията, че "колкото по-трудно е да се счупи инфлационният орех, толкова повече щети ще бъдат нанесени на икономиката", каза Кийт Джейкс, главен валутен анализатор в Societe Generale SA.

Освен това все повече анализатори очакват лихвата на Европейската централна банка да бъде увеличена до 4% от сегашните 2,5% годишно. Освен това тази седмица ръководителят на Австрийската централна банка Робърт Холцман, който е член на борда на директорите на ЕЦБ, призова за увеличение на лихвените проценти още четири пъти с 50 базисни пункта (т.е. до 4,5%), за да се ограничи инфлация.

Английската централна банка също се очаква да повиши лихвите с още 100 базисни пункта - до 5% годишно.

Доходността на двугодишните облигации на Германия достигна най-високото си ниво от 2008 г. насам в сряда. На пазара на държавни облигации в САЩ кривата на доходност се обърна до степен, невиждана от опустошителната рецесия в САЩ от началото на 80-те години, когато доходността на двугодишните облигации надмина доходността на десетгодишните с повече от 1 процентен пункт. Това напомня за ерата на драконовското затягане на бившия президент на Фед Пол Волкър, отбелязва Bloomberg.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ