Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Нововъзникващите икономики ще пострадат най-много от високите лихви на Фед
Нововъзникващите пазари са изправени пред трудни времена, ако Федералният резерв вдигне основните си лихви до 6%, пише Родриго Кампос за Ройтерс.
Очакванията за върха, който може да достигне ставката на централната банка на САЩ, се покачват с главоломна скорост. Пазарите очакват лихвите да достигнат диапазона от 5,5%-5,75% през септември, докато инструмента FedWatch на CME оценява на близо 50% вероятността лихвите да достигнат 6% през същия месец. В началото на февруари Фед увеличи лихвите с четвърт процентен пункт до диапазона 4,50-4,75 процента
Мащабът и темпото на този ход не се нрави на инвеститорите в акции, облигации и валути от развиващи се страни, които често се поддават на натиска на покачващите се световни лихви.
„Текущият риск от преоценка на крайната лихва на Фед до 6% за кратък период от време идва в момент, когато инфлацията упорито се движи доста над целта на фона на отслабваща среда за растеж на глобалния брутен вътрешен продукт“, каза пред Ройтерс главният икономист за нововъзникващите пазари в S&P Global Ratings Сатям Пандай.
„Този микс като цяло е нетен негатив за нововъзникващите пазари“, добави той.
Очакванията за по-нататъшни повишения на Фед бяха за увеличения от 25 базисни пункта, но председателят на Фед Джером Пауъл във вторник върна на масата опцията за по-бързото темпо на увеличение на лихвите.
„Затягането на Фед към 6% ще тества твърдо историческите „прагове на болка“ за активите на нововъзникващите пазари“, посочи в бележка стратегът на UBS Маник Нараин, като прогнозира, че индийската рупия, китайският юан и филипинското и чилийското песо могат да отслабнат с до 5%, ако Фед вдигна лихвите до 6%.
Анализаторите от JPMorgan очакват доларът да отслабне, след като крайната лихва се стабилизира, но повишението на Фед с 50 базисни пункта „би било смяна на режима в полза на прекомерната сила на щатския долар“.
„Граничните пазари са мястото, където вероятно ще видите тежестта на удара“ от рязко покачващите се лихви, каза Сахил Махтани, стратег з в инвестиционната компания Ninety One.
Броят на по-малките, по-рискови нововъзникващи пазари, където инвеститорите изискват премия от 10 процентни пункта или повече спрямо играещите роля на убежище американски държавни ценни книжа, остава стабилен, като в момента на тези условия отговарят около 30 страни, установиха анализатори от Tellimer. Тези държави, сред които са Кения, Египет и Пакистан, по същество са изключени от капиталовите пазари.
Но местните пазари с фиксиран доход в по-големите развиващи се икономики също ще почувстват затруднения. Лихвената среда от 6% на Федералния резерв заедно с все още горещата инфлация прави краткосрочните лихви в Чили и Индия, както и в Полша, Чехия и Унгария, най-уязвими, установи UBS.
Капиталовите потоци към развиващите се страни нараснаха през януари, но се забавиха значително през февруари, действайки като предупреждение към инвеститорите. Данните на Citi показаха в понеделник, че изходящите потоци са се възобновили миналата седмица, като реалните пари са напуснали Латинска Америка и нововъзникващите пазари в Европа, Близкия изток и Африка, докато т. нар. „горещите пари“ (спекулативен капитал) са напуснали Азия и Латинска Америка.
Инвеститорите, особено от страна на акциите, може да оценят, че повторното отваряне на Китай донякъде компенсира задаващия се спад в Съединените щати и част от историческата тежест на лихвите на Фед върху нововъзникващите пазари.
Акциите на компаниите от нововъзникващите пазари (MSCIEF) се повишиха само с 2% тази година след комбиниран спад от 26% през предходните две и като цяло изостават от аналозите си в развитите страни. Китайските акции биха могли да осигурят сигурно убежище при сценарий с лихвен процент от 6%, каза UBS.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.