Юанът задмина долара като най-използваната от Китай валута за трансгранични сделки

Юанът задмина долара като най-използваната от Китай валута за трансгранични сделки

Юанът задмина долара като най-използваната от Китай валута за трансгранични сделки

Китай достигна нов крайъгълен камък в опитите си да намали своята зависимост от щатския долара, след като използването на юана трансграничните трансакции на страната надмина това на зелените пари за първи път през месец март, пише Bloomberg.

Делът на местната валута в трансграничните плащания и постъпления в Китай се повиши до рекордните 48% в края на месеца от почти нула през 2010 г., според проучване на Bloomberg Intelligence, позоваващо се на данни от Държавната администрация за чуждестранна валута. Делът на долара е намалял от 83% до 47% за същия период, показват данните.

Съотношението се изчислява въз основа на обема на всички видове трансакции, което включва търговия с ценни книжа чрез връзките между континентален Китай и капиталовите пазари на Хонконг. Това не отразява трансакциите, използвани от останалата част от света - делът на юана в глобалните плащания се задържа стабилен на ниво от около 2,3% през март, според SWIFT.

„Увеличаването на използването на юани може да бъде естествена последица от това, че Китай отваря своята капиталова сметка, с нарастващи входящи потоци за китайски облигации и изходящи потоци за акции в Хонконг“, пише Стивън Чиу, главен валутен и курсов стратег за Азия в BI.

Нарастващият дял позволява на местните фирми да намалят рисковете от несъответствие на валутите в трансакциите, каза говорител на Държавната администрация за чуждестранна валута на брифинг в петък. Китай допълнително ще разшири сетълмента в юани при трансгранични трансакции, посочи Държавният съвет в насоки, насочени към стимулиране на външната търговия, издадени във вторник.

„Интернационализацията на юана се ускорява, тъй като други страни търсят алтернативна платежна валута, за да диверсифицират рисковете, а и защото доверието във Федералния резерв не е толкова добро, колкото преди“, каза Крис Лунг, икономист в DBS Bank. „Но в същото време все още говорим за дълъг път до края на господството на долара, а делът на юана в глобалните плащания може да бъде завинаги малък“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ