Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Уязвимата Германия оказва натиск върху ЕЦБ
Трудно е да си представим, че мрачната обстановка около най-голямата европейска икономика ще се задълбочи още повече, отколкото вече се е случило, но перспективите пред Германия за 2025 г. стават все по-мрачни.
През 2024 г. германската икономика отбеляза спад, а сега е изправена пред потенциални търговски войни със САЩ и Китай, което засилва натиска върху доминиращия и вече закъсал автомобилен сектор. Геополитическите притеснения в Украйна се засилват, цените на енергията започват да се покачват отново, а фискалното бъдеще на страната е забулено в мъглата на изборите през февруари, съобщава Ройтерс.
Германия, разбира се, не е еврозоната, а останалите страни от региона се справят значително по-добре. Но третата по големина икономика в света все още представлява повече от 30% от брутния вътрешен продукт на блока и по-нататъшни щети за традиционния двигател на зоната могат да принудят Европейската централна банка(EЦБ) да облекчи много повече, отколкото предполагат последните ѝ изявления за постепенност.
Дори и в сезона на прегледите на финансовата стабилност на централните банки - и техните задължителни страховити списъци с прекомерни рискове - версията на Bundesbank се отличи тази седмица. Централната банка на Германия подчерта, че корпоративният сектор на страната все още е изправен пред „дълбоки структурни предизвикателства“, които са довели до спад на общите приходи почти всяко тримесечие в продължение на две години. И подчерта вредата, която все още високите лихвени проценти могат да нанесат, за да помрачат настроението.
„През следващата година е вероятно да се стигне до значителен брой корпоративни фалити“, заяви Бундесбанк. „Рискът от неплатежоспособност за нефинансовите предприятия вероятно ще остане повишен през 2025 г. ... предвид продължаващите структурни промени и продължаващата икономическа слабост.“
Въпреки че несъстоятелността през първата половина на 2024 г. остава под пиковите стойности от световния банков срив и кризата на еврото преди повече от десетилетие, докладът показва, че тя се е увеличила с 25% спрямо предходната година.
Bundesbank внася известна увереност в мрачните прогнози, като отбелязва, че икономиката все още се справя с огромните сътресения от последните две години.
Тя изтъкна, че кредитите с фиксирана лихва, изтеглени преди лихвения шок от 2022 г., остават сравнително евтини със средна лихва от 2,6%. Но също така отбеляза, че при почти 10% от непогасените заеми, които трябва да бъдат рефинансирани до края на 2025 г. с нови срокове от 3 до 5 години, разходите по заемите вероятно ще скочат до 4%.
„Здравите основи означават, че огромното мнозинство от предприятията би трябвало да са в състояние да се справят с тези тежести“, се казва в доклада. „От друга страна, ако развитието на макрофинансовата среда е значително по-слабо от прогнозираното, може да се очакват по-високи рискове от неизпълнение на задълженията.“
Нищо от това няма да е новина за ЕЦБ, която от средата на годината вече три пъти намали основните си лихвени проценти от 4% на 3,25% и се очаква отново да предприеме тази стъпка следващия месец.
Подобно на всички останали централни банки - тя може само да предполага за ефектите от глобалната търговска война и трябва да изчака поне до края на януари, за да разбере дали новоизбраният президент Доналд Тръмп действително ще осъществи отдавна заплашващите го тарифни планове.
И все пак високопоставени представители на ЕЦБ вече изглежда смятат, че търговската война е по-обезпокоителна за растежа, отколкото за инфлацията.
Главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн заяви в четвъртък, че ако търговията стане по-фрагментирана, световното икономическо производство ще претърпи „значителна“ загуба, докато първоначалният тласък на инфлацията „постепенно ще намалее“.
За експортния двигател на Германия търговските опасения биха могли да се засилят тройно - от прякото въздействие на универсалните американски мита, от евентуален удар върху общото китайско търсене на нейни стоки поради по-сериозните американски бариери пред Китай, а също и от последиците от продължаващия спор между Европейския съюз и Китай за елекромобилите.
Агресивни мита
Като се има предвид всичко това, големите инвестиционни къщи остават впечатляващо оптимистични по отношение на по-широките перспективи за Европа през следващата година. Годишните прогнози на инвеститорите бяха публикувани през последната седмица и в повечето от тях се очаква циклично възстановяване в Европа, подпомогнато от спадащите лихвени проценти, по-слабото евро и устойчивите домакинства.
Нещо повече, има известна надежда за повече яснота по отношение на фискалната политика след изборите в Германия. Германският индекс на сините чипове достигна още един рекорден връх миналия месец, отбелязвайки ръст от 15% досега през тази година, и оттогава се е понижил само с около 3% от този връх.
Проблемът както за политиците, така и за инвеститорите е, че видимостта е невероятно ниска и може да остане такава в продължение на месеци.Салман Ахмед, глобален ръководител на отдел „Макро и стратегическо разпределение на активите“ във Fidelity International, смята, че тарифните рискове в САЩ могат да намалят растежа в еврозоната с половин процентен пункт през следващата година, а Германия може да бъде допълнително засегната от собствените си изборни тревоги.
Като се има предвид, че Международният валутен фонд вече прогнозира, че растежът на Германия през следващата година ще бъде най-слабият сред страните от Г-7 и ще достигне едва 0,8%, сътресение от такъв мащаб би означавало, че страната може да флиртува с рецесията още една година. Основното мнение на Ахмед е, че ЕЦБ ще намали лихвите бързо до 2%, последвано от по-плавно понижение до 1,5% до края на следващата година. Но дори и това зависи от сценарий, при който повишаването на митата в САЩ в крайна сметка ще бъде по-малко от предизборните обещания на Тръмп.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.