Уязвими от промените в климата страни настояват за "основен ремонт" на кредитния рейтинг

Уязвими от промените в климата страни настояват за основен ремонт на кредитния рейтинг

Група уязвими от промените в климата държави използва среща на ООН тази седмица, за да настоява за преразглеждане на кредитния рейтинг, като твърди, че рейтингите трябва да отразяват мерките за устойчивост на климата, каза съветник на групата пред Ройтерс.

Срещата на ООН в Ню Йорк е втората от четирите за поставяне на цели за голяма финансова конференция в Испания следващата година, където държавните глави ще се стремят да увеличат усилията си за постигане на световните цели за климата и устойчивостта.

В челните редици на преговорите са 39 т. нар. малки островни развиващи се държави (SIDS) - включително Куба, Хаити, Фиджи и Малдивите, - които понасят тежестта на увеличаващите се тропически бури, наводнения, ерозия и покачване на морското равнище. Поддръжниците на инициативата казват, че настоящата рейтингова система подкопава способността им да набират средства, тъй като се фокусира върху потенциалните икономически щети от излагането им на последиците от изменението на климата.

„За първи път проблемът с кредитния рейтинг е на масата и се договаря“, каза Риту Бхарадвадж, директор на отдела за устойчивост на климата и финанси в Международния институт за околна среда и развитие.

Рейтингите, дадени от агенциите "Голямата тройка" - Moody's, S&P Global и Fitch - отчитат рисковете и потенциала за икономически вреди от изменението на климата. Те обаче обикновено не вземат предвид социалните и икономическите ползи от инвестирането в устойчивост на климата, се казва в доклад на института.

В отговор говорител на Fitch се позова на няколко документа за методологията на компанията, но не коментира директно критиките. S&P и Moody's не отговориха веднага.

Кредитният рейтинг е от съществено значение за привличането на пари от най-големите фондове на пари в света – пенсионни фондове и други институционални инвеститори. Но само 13 от SIDS имат кредитен рейтинг Big-Tree и повечето от тях са класифицирани като подинвестиционен клас или „боклук“. За други разходите за получаване на такъв могат да бъдат непосилни.

Очаква се много нации да имат затруднения за достъп до частно финансиране, което се смята за жизненоважно за общата годишна цел за финансиране на климата от 1,3 трилиона долара, договорена на COP29 в Баку миналия месец.

„Настояваме да предефинираме кредитния рейтинг и да разгледаме възможностите, както и рисковете, така че да даде по-балансиран поглед върху възвръщаемостта на инвестициите“, каза Бхарадвадж.

Процесът на присъждане на кредитни рейтинги беше подложен на контрол през последните години. Африканският съюз планира да създаде нова африканска рейтингова агенция, като твърди, че Тримата големи не оценяват справедливо риска от отпускане на заеми на континента.

Описвайки текущия процес на рейтинги като „нелогичен, наказателен и гледащ назад“, Гастон Браун, министър-председател на Антигуа и Барбуда, каза пред Ройтерс, че иска да види „по-справедлива“ система, която е „подходяща за целта“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ