Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Уолстрийт разчита на Big Tech за възстановяване на пазара на акции
Оптимистично настроените технологични инвеститори на Уолстрийт разчитат на това, че акциите на компаниите с най-голяма пазарна капитализация ще се повишат скоро и ще доведат до бързо възстановяване на широкообхватния индекс S&P 500, пише Блумбърг.
Надеждата е, че Федералният резерв е близо до приключване на своята кампания за борба с инфлацията и че технологичните компании, които пострадаха най-много от повишаването на лихвените проценти, ще се възстановят. Перспективата, макар и все още да не е неизбежна, се приближи с още една стъпка до реалността в петък, когато последният доклад за заетостта показа забавяне на ръста на заплатите, което Фед прие като знак за напредък в битката си с инфлацията. На този фон технологичният индекс Nasdaq 100 записа най-добрия си ден от 30 ноември.
„Дори малък напредък при технологичните мегаакции ще има значение“, каза Гари Брадшоу, портфолио мениджър в Hodges Capital Management. „Това ще бъде положително и не само за технологичните инвеститори. Това ще изпрати сигнал до по-широкия S&P“, добави той
Повече яснота вероятно ще дойде тази седмица, когато инвеститорите получат най-новата информация за инфлацията. Проучване на Блумбърг сред 12 икономисти прогнозира 6,5% скок на индекса на потребителските цени през декември, което е значителен спад от нивото от 9,1% през юни. Проучване на американските потребители от Мичиганския университет показа, че миналия
„В крайна сметка, ако Фед овладее инфлацията, технологиите имат шанс да бъдат пазарен лидер, но Фед ще бъде в игра поне още шест до осем месеца“, каза Крис Закарели, главен инвестиционен директор в Independent Advisor Alliance.
Но икономическото забавяне, което би предизвикало промяна от страна на Фед, носи и рискове. Apple е поръчала по-малко компоненти за редица продукти, предвид забавянето на търсенето, съобщи японското икономическо издание „Никей“ на 2 януари. Анализаторите на UBS поставиха под съмнение перспективите за растеж на бизнеса с облачни изчисления на Microsoft Corp., докато Tesla се бори със спад на продажбите в Китай.
Предстоящият сезон на печалбите може да промени настроенията, но засега ситуацията изглежда мрачна. Компаниите от S&P 500 се очаква да отбележат спад на печалбите си от 2,7% през четвъртото тримесечие, показват данните, събрани от Блумбърг. Като се изключат петте най-големи съставни части на S&P 500, спадът е от само 0,9%.
Технологичните гиганти управляваха възхода на фондовия пазар през по-голямата част от последното десетилетие. Те доминираха и по време на пандемията COVID-19, когато инвеститорите залагаха на всичко цифрово. Тази тенденция обаче се обърна миналата година, когато покачващите се цени принудиха централната банка да отвърне на удара и да вдигне лихвите. Тъй като лихвените проценти се покачиха и перспективите за растеж се влошиха през 2022 г., така наречената кохорта FAANG — компанията майка на Facebook - Meta Platforms Inc., Amazon.com Inc., Apple, Microsoft и Alphabet Inc. — загуби 38% от пазарната си стойност, представяйки се по-лошо както от индексът Nasdaq 100, така и от S&P 500.
Технологичният спад оказа огромно влияние върху основните индекси. Apple, който е лидер в S&P 500 по пазарна стойност, и Tesla, която е на 15-та позиция в индекса, бяха отговорни за 88% от спада на S&P 500 в първия ден на търговия на 2023 г. Измерител, проследяващ четири технологични гиганта - Alphabet, Amazon, Meta и Netflix Inc., се покачи с 3,2% за седмицата, докато по-широкият измерител, който включва Tesla и Advanced Micro Devices Inc., падна с 1%.
В повечето случаи нито един друг сектор не е достатъчно голям, за да компенсира движението на технологичните акции. И въпреки че влиянието на FAANG върху S&P 500 намалява, тъй като пазарната стойност на гиганти като Apple намаляват, групата остава огромна. Делът само на четири технологични титана в S&P 500 – Apple, Microsoft, Alphabet и Amazon – възлиза на около 16%, което е повече от цялата група за здравеопазване, която е втората по големина в индекса след тази на технологиите.
„Трябва да сте подозрителни към акциите на технологичните компании, защото все още съществува несигурност, че Федералният резерв ще отиде твърде далеч чрез повишаването на лихвените проценти“, каза Ерик Бийли, изпълнителен управляващ директор за управление на богатството в Steward Partners Global Advisory. „Технологиите в крайна сметка ще имат своя ден, но докато нямаме повече яснота относно политиката на централната банка, това е трудно място за инвестиране“, добави той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.