Бъфет не е притеснен от понижения рейтинг на САЩ и ще продължи да купува държавни облигации

Бъфет не е притеснен от понижения рейтинг на САЩ и ще продължи да купува държавни облигации

Главният изпълнителен директор на инвестиционната компания Berkshire Hathaway, американският милиардер и филантроп Уорън Бъфет заяви, че не се притеснява от понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от агенция Fitch.

"Има някои неща, за които хората не трябва да се притесняват, и това е едно от тях", заяви 92-годишният Бъфет в интервю за CNBC.

Във вторник международната рейтингова агенция Fitch понижи дългосрочния рейтинг на САЩ за неизпълнение на задълженията на емитента от "АА+" на "ААА" поради прогнозираното влошаване на фискалните резултати през следващите три години и продължаващите политически спорове относно лимита на държавния дълг.

Berkshire Hathaway ще продължи да купува американски държавни облигации на стойност 10 млрд. долара седмично, добави Бъфет. Компанията купува 3-месечни и 6-месечни държавни облигации на седмични аукциони.

"Миналия понеделник купихме американски държавни облигации на стойност 10 млрд. долара, а този понеделник купихме облигации на стойност 10 млрд. долара. Единственият въпрос за следващия понеделник е дали ще купим тримесечни или шестмесечни книжа", коментира Уорън Бъфет.

Berkshire е един от най-големите притежатели на краткосрочни държавни облигации на САЩ, тъй като Уорън  Бъфет предпочита да държи пари в тях. Към 31 март компанията държи 104 млрд. долара от своите 150 млрд. долара парични резерви в американски държавни ценни книжа.

В същото време инвестиционната компания има малка експозиция към дългосрочен държавен дълг на САЩ. В края на първото тримесечие портфейлът от ценни книжа на Berkshire възлиза на около 375 млрд. долара, като почти половината от тази сума е в акции на Apple Inc. и само 23 млрд. долара в дългосрочни облигации, пише Barron's.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Борисов: Бюджет 2026 е готов, данъците няма да се пипат
Кинозвездата Анджелина Джоли мина границата на Украйна пеша, властите задържаха бодигарда ѝ
Турска минна компания откри златно находище за 1.7 милиарда долара
Митове и реалност: Какво се случи с лихвите по кредитите в Хърватия след въвеждането на еврото?
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Птичият грип настъпва: държавите в Европа затварят птицевъдни ферми
Сингапур въвежда наказание бой с пръчки за извършители и съучастници в киберизмами
Общественият съвет за Националната детска болница подава оставка