Управителят на БНБ пред парламента: Влизането ни в еврозоната е най-вече политически въпрос

 Управителят на БНБ пред парламента: Влизането ни в еврозоната е най-вече политически въпрос

Управителят на БНБ пред парламента: Влизането ни в еврозоната е най-вече политически въпрос

Въпросът за влизането на България в еврозоната е преди всичко политически, а не експертен и отговорът му трябва да бъде даден именно от Народното събрание. Това заяви на изслушване пред депутатите  управителят на БНБ Димитър Радев.

„Въпросът е дали България да остане неопределено дълго време в бъдещето, закотвена в дълбоката периферия на Европа с присъщата за нея бедност, корупция, институционална немощ и външни зависимости, или трябва да бъде направено общо усилие това да се промени чрез ускоряване на сериозно забавения процес на присъединяване към еврозоната“, каза той.

Изслушването на ръководството на централната ни банка е по инициатива на „БСП за България“.

По отношение на експертните анализи, които трябва  да информират процеса по присъединяване към еврозоната, той заяви, че това е третата дискусия по темата в парламентарен формат през последните шест месеца, в която той участва, и че поставените въпроси са с поне 20-годишна давност и на тях многократно са давани отговори.

„Икономическият и социален съвет към Народното събрание, при анализ за въздействието на присъединяването на България в еврозоната върху икономическото развитие, инфлацията и доходите в страната, стигна до извода, че ползите от членство на България в еврозоната са много повече от рисковете и разходите“, коментира той.

„Наскоро Софийския университет публикува колективна монография „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“ по повод 120-годишния юбилей на катедра „Икономика“. Един от основните изводи е, че българската икономика има висока степен на готовност за приемане на еврото и успешно функциониране като член на еврозоната“, добави Радев.

Той подчерта, че БНБ има публикувани редица изследвания по темата, голяма част от които са публични, и добави, че не са нужни нови анализи, а са нужни конкретни действия.

По думите на Радев БНБ се намира в уникална ситуация, защото от 1 октомври 2020 г. е първата и засега единствена българска институция, която е пълноценен и пълноправен член на ключови институции на еврозоната.

„Следователно БНБ е институцията, която от първа ръка може да каже каква е разликата от това да си извън или в еврозоната. Оценката, която ние периодично правим, е еднозначно положителна“, добави той.

„От позицията на БНБ, която вече е част от еврозоната за ключови свои дейности, готовността за пълното присъединяване е свързана на този етап преди всичко с технически и логистични въпроси“, каза още Радев.

Той е категоричен, че липсата на редовно правителство и ясен политически ангажимент към процеса е сериозен проблем за напредъка ни по пътя към еврозоната.

„По същото време миналата година Хърватия, която започна процеса по присъединяване към еврозоната година след нас, вече беше значително по-напреднала по пътя към еврозоната“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ