Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|В UBS си отдъхнаха, след като швейцарския план за по-строги капиталови изисквания се оказа оскъден на детайли
Може да минат години, преди UBS да почувства влиянието на новите банкови регулации, след като швейцарското правителство изложи планове, насочени към поддържане на „чудовищната банка“ в съответствие, които бяха оскъдни на детайлите и предвещават мъчителен политически процес, преди да бъдат вписани като закон, пише Ройтерс.
Акциите на базирания в Цюрих кредитор поевтиняха, след като финансовото министерство заяви, че препоръките му за „твърде големи, за да фалират“ кредитори предвиждат по-строги капиталови изисквания за UBS и други системно важни банки след спасяването на Credit Suisse през 2023 г.
Но правителството не представи подробности за конкретното въздействие, което очаква от плана, и анализаторите казаха, че няма голяма вероятност той да предизвика големи тревоги в UBS въпреки обещанията за укрепване на Швейцарския орган за контрол на финансовите пазари (FINMA).
„Мерките, предложени от Федералния съвет, не са достатъчни, за да се регулира най-накрая ефективно банковият сектор“, каза Седрик Вермут, съпредседател на лявоцентристката Социалдемократическа партия - втората по големина партия в швейцарския парламент.
„Решението да не се въвеждат по-строги критерии за капиталова адекватност е напълно небрежно и е подигравка с данъкоплатците, които ще трябва да платят сметката“, добави той.
Швейцария заяви, че капиталовите изисквания могат да бъдат коригирани, за да отразяват експозицията към международни дъщерни дружества, както и управлението, сложността и рентабилността на кредиторите, без да се определят конкретни прагове.
Правителството каза, че е „трудно да се достигне до окончателна преценка за точното въздействие” на обсъждани по-високи капиталови изисквания, но твърди, че швейцарското банкиране ще спечели от това.
"Федералният съвет е убеден, че докладът, представен днес, сочи пътя към значително подобрение", каза министърът на финансите Карин Келер-Сутер на пресконференция.
Източник на Ройтерс, запознат с позицията на UBS, твърди, че банката е „облекчена“ от изложения план и се надява да лобира за по-малко строги условия по време на разгръщащия се политически процес.
От UBS са отказали коментар пред агенцията.
Според източник, запознат с начина на мислене на правителството, законодателните промени няма да бъдат приложени преди 2026 г. По думите му промените в политиката в Швейцария означават, че каквото и да бъде прието в крайна сметка, то може да има ефект върху UBS едва по-късно.
Мерките нямат за цел да предизвикат голямо сътресение, а представляват поредица от стъпки, насочени към въвеждането на повече предпазни рамки за намаляване на риска в банковия сектор, казва източникът.
Компромис
Швейцарските власти организираха поглъщането на Credit Suisse миналата година, което позволи на UBS да купи своя конкурент за 3 млрд. швейцарски франка (3,3 млрд. долара) и създаде кредитор, който критиците нарекоха „чудовищна банка“ с потенциал да срине икономиката, ако се разпадне.
Сумата беше малка част от стойността на Credit Suisse и предизвика последващ ръст от 60% на акциите на UBS.
Огромният кредитор сега има баланс от около 1,7 трилиона долара, два пъти повече от размера на швейцарската икономика.
Петер Кунц, регулаторен експерт в университета в Берн, описа предложенията като типично швейцарски компромис.
„Между редовете прочетох: „Нека стискаме палци и да се надяваме, че нищо няма да се случи с UBS“, коментира той.
Според него за да има ефективни мерки, те трябва бъдат международни: „Швейцария не може да направи всичко сама“.
Анализаторите казват, че по-строгите капиталови изисквания могат да ограничат възвръщаемостта на инвеститорите, въпреки че подробностите остават неясни.
„Необходими са много повече дейтали, за да бъде окончателно“, каза Томас Халет, анализатор в KBW.
Несигурността носи известен риск.
Топ 10 акционер е споделил с Ройтерс през януари, че ако UBS иска да остане швейцарска банка, решаването на дебата около регулирането в родната ѝ страна е от решаващо значение.
FINMA и централната банка трябва да се чувстват комфортно с нейния бизнес модел, в противен случай може да има търкания относно рисковете, които представлява банка с такъв размер, е добавил акционерът.
Асоциацията на швейцарските банкери заяви, че планът заплашва да постави началото на „вълна от регулации, която ще наложи огромна тежест върху банките и икономиката като цяло“.
Адриел Йост, сътрудник в Института за швейцарска икономическа политика, каза, че предложенията показват, че „субсидиите“ за банките остават в сила.
„Това ще струва скъпо на Швейцария при следващата криза, било то чрез предоставяне на спешна ликвидност, придобиване на лоши активи, рефинансиране или временна национализация“, коментира той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.