Вял старт на търговията бележат фондовите борсите в Европа*

Вял старт на търговията бележат фондовите борсите в Европа*

Европейските акции регистрираха минимални движения в ранната търговия в понеделник,  след като плановете за стимулиране на икономиката на Китай не успяха да вдъхнат доверие сред инвеститорите, които се съсредоточиха върху сезона на корпоративните отчети и срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) за паричната политика по-късно тази седмица, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,6 пункта, или 0,11%, до 521,38 пункта. Германският показател DAX напредна с 28,54 пункта, или 0,15%, до 19 402,37 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи със 7,9 пункта, или 0,1%, до 8 245,75 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 31,23 пункта, или 0,41%, до 7 546,66 пункта.

Индексите на технологичния сектор (SX8P) и този на телекомуникациите (SXKP) напреднаха с 0,35% и 0,24%.

Китай обеща в събота да „увеличи значително“ дълга си, за да съживи икономическият растеж, но остави инвеститорите да гадаят за общия размер на пакета от стимули.

„Представянето на китайското финансово министерство през уикенда беше малко разочароващо в смисъл, че не получихте тези големи числа, на които се надяваха някои инвеститори“, каза Ричард Флакс, главен инвестиционен директор в Moneyfarm.

Акциите на френските компании за луксозни стоки LVMH, Hermes и Kering, които са силно зависими от Китайския пазар, поевтиняха съответно с 2,71%, 2,02% и 3,74%.

Междувременно ЕЦБ изглежда готова да приеме ново намаление на лихвените проценти в четвъртък, тъй като данните сигнализират, че икономиката на еврозоната е в по-лошо състояние, отколкото при последната среща на централните банкери. Трейдърите оценяват на 99% вероятността за намаление на лихвения процент с 25 базисни пункта в четвъртък.

Текущите индикатори сочат за продължаваща слабост на германската икономика през третото тримесечие, посочи министерството на икономиката в своя месечен доклад. Федералната статистическа служба е планирана да публикува предварителни данни за БВП за третото тримесечие в края на този месец.

Някои от най-големите европейски компании, включително LVMH и ASML, трябва да отчетат финансовите си резултати за последното тримесечие през следващата седмица, с което започва сезонът на отчетите на континента.

Анализаторите очакват печалбата за компаниите от STOXX 600 да е нараснала с 4,6% през третото тримесечие, според данните на LSEG IBES.

Акциите на британските компании за залагания Flutter, Entain и Evoke поевтиняха с 8,78%, 9,74% и 7,25% след появата на информация в медиите, според който правителството на Обединеното кралство обмисля удвояване на данъците върху онлайн казината и букмейкърите.

Ръст на Уолстрийт

Индексите на фондовите пазари в САЩ регистрираха повишения в петък, като  S&P 500 и Dow Jones Industrial Average достигнаха нови върхове и записаха печеливша седмица, тъй като банковите гиганти поставиха обещаващо начало на сезона на корпоративните отчети за третото тримесечие, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 409,74 пункта, или 0,97%, до 42 863,86 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 34,98 пункта, или 0,61%, до 5 815,03 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 60,89 пункта, или 0,33%, до 18 342,94 пункта.

„Това, което виждаме – и мисля, че го виждате доста силно ударено днес, в добрия смисъл на думата, е разширяване на пазара“, каза Крейг Стърлинг, ръководител на отдела за изследване на капитала в САЩ в Amundi US.

Основните средни стойности също регистрираха пети пореден седмичен ръст. S&P 500 и Nasdaq напреднаха с по 1,1%, докато Dow отбеляза ръст от 1,2%.

Силното начало на сезона на печалбите за третото тримесечие осигури повишение на акциите. Цената на книжата на JPMorgan Chase скочи с 4,44%, след като най-голямата банка в САЩ надмина очакванията за печалба и приходи, докато тази на Wells Fargo се повиши с 5,61% на фона на по-добрата от очакваното печалба, като инвеститорите пренебрегнаха разочароващите приходи и 11% спад в нетния лихвен доход.

„Нетният лихвен доход беше водещият фактор за това дали една банка се справя добре или не“, каза Ким Форест, главен инвестиционен директор в Bokeh Capital Partners. „Инвеститорите разбраха, че ще правят пари както в добри, така и в лоши времена“, добави той.

Уолстрийт е склонен да гледа на банковия сектор като на барометър за здравето на икономиката, като той задава тона за остатъка от сезона на отчетите. Въпреки това Форест отбеляза, че липсва видимост в бъдещите насоки, които често засягат движението на акциите след отчетите.

Акциите също се възползваха от данните, които смекчиха опасенията, че инфлацията не се охлажда достатъчно бързо. Те включват по-ниски от очакваното данни за индекса на цените на производител за септември, след като индексът на потребителските цени се повиши малко повече от очакваното. Констатациите сигнализираха, че Федералният резерв може всъщност да постигне сценарий за меко приземяване и да достигне целта си от 2%, което според икономистите на Goldman Sachs предстоящите данни за инфлацията през септември може вече да показват.

„Като цяло тези числа стават по-малко влиятелни, тъй като инфлацията се забавя“, каза Дейвид Ръсел, глобален ръководител на пазарната стратегия в TradeStation. „Фед все още може да бъде на път за 25 базисни пункта на следващите две срещи.“

Фючърсната търговия с фондове на Фед предполага почти 90% вероятност централната банка да намали лихвените проценти с ь четвърт процентен пункт през ноември, според CME FedWatch

Междувременно цената на книжата на Tesla се понижи с 8,78%, след като събитието по представянето на роботакситата на компанията разочарова инвеститорите.

Повишения в Азия

Азиатско-тихоокеанските пазари записаха предимно повишения в понеделник, докато инвеститорите оценяваха пресконференцията на министъра на финансите на Китай Лан Фоан през уикенда и се подготвяха за поредица от икономически докла от региона тази седмица, пише Си Ен Би Си.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст с 66,58 пункта, или 2,07%, до 3 284,32 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се повиши с 55,29 пункта, или 3,01%, до 1 890,24 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 159,11 пункта, или 0,75%, до 21 092,87 пункта.

Министърът на финансите на Китай Лан Фоан на дългоочакван брифинг  в събота намекна за повече емитиране на дълг на фона на усилията за укрепване на икономиката, като подчерта, че правителството има „доста голямо“ пространство за увеличаване на дефицита.

Притесненията за дефлация в Китай се задълбочиха през септември, като потребителските цени (CPI) се повишиха с 0,4% на годишна база през септември – най-бавния си темп от три месеца. Индексът на цените на производител (PPI) пък се понижи с най-бързия темп от шест месеца – 2,8% на годишна. И двата показателя не отговориха очакванията на икономистите, анкетирани от Ройтерс, които очакваха CPI да се повиши с 0,6%, а PPI да намалее с 2,5%.

Китай трябва да публикува търговските си данни за септември в понеделник, като износът се очаква да е нараснал с 6%, а вносът – с 0,9%.

В Южна Корея индексът Kospi напредна с 26,38 пункта, или 1,02%, до 2 623,29 пункта.

Австралийският бенчмарк ASX 200 регистрира ръст от 38,3 пункта, или 0,47%, до 8 252,8 пункта.

Пазарите в Япония останаха затворени заради ваканция.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 2,17 пункта, или 0,25%, до 853,23 пункта. BGBX40 се повиши с 0,04 пункта, или 0,02%, до 170,25 пункта. BGTR30 напредна с 3,19 пункта, или 0,37%, до 873,79 пункта. BGREIT регистрира ръст от 3,90% пункта, или 1,87%, до 212,61 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ