Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Високите цени на храните помрачават празничния дух в Русия
Този празничен сезон много руснаци затягат коланите. Упоритата инфлация повиши цените на основни продукти като масло, картофи и пилешко месо през последните месеци, като удари най-бедните в Русия през този празничен сезон.
Ройтерс е анкетирала руснаци в Москва, Санкт Петербург, Екатеринбург в Урал и Омск в Сибир, за да разбере как хората управляват финансите си.
„Цените се повишиха осезаемо“, каза 58-годишната Наталия Морева, като посочи, че брашното, хлябът, шоколадите, плодовете, зеленчуците и месото са поскъпнали.
Доходите са достатъчни, но когато отидете в магазина, можехте да купите повече“, каза Морева, която работи в регионалното правителство на Омск.
„Празникът се очертава да е скромен.
Руснаците традиционно увеличават разходите си през последните няколко седмици на всяка година, подготвяйки се за новогодишни празници и национални празници през първите седмици на януари. Тази година те трябваше да похарчат много повече.
„Много по-скъпо, тежко за джоба. През последните нови години разходите повече или по-малко покриваха бюджета. Сега разходите са много по-високи, може би три или четири пъти повече от преди“, каза Динара, студентка от Екатеринбург , четвъртият по големина град в Русия.
Растящи разходи
Реалните заплати се повишиха в цяла Русия, до голяма степен поради нарастващите заплати в секторите на отбраната и технологиите. Но за мнозина заплатите не са в крак с инфлацията, която е над 9%, въпреки че централната банка поддържа лихвените проценти на ниво от 21%, което е най-високото им ниво от повече от 20 години.
73-годишният Вячеслав, пенсионер в Омск, каза, че забелязва как цените се покачват от един ден на следващия. „Разбира се, че в момента не е много приятно и удобно за хората. Разбираме, че страната е в тежка ситуация в момента, но въпреки това бих искал цените на хранителните стоки да не растат толкова бързо. Цената на любимото му сирене се е повишила с 15% до 20% от септември, каза той, до около 850 рубли.
Инфлацията може да достигне до 9,8% в края на годината и ще достигне своя връх през април 2025 г., преди да започне да намалява, каза Андрей Ганган, директор на отдела за парична политика на централната банка.
Централната банка се противопостави на очакванията за повишаване на лихвените проценти миналата седмица и избра да запази текущите разходи за заеми, но растящите разходи за заеми охлаждат търсенето на руския пазар на недвижими имоти, като ипотечните лихвени проценти до 30% отблъскват потенциалните купувачи и стимулират отдаването под наем пазарен бум.
„Комуналните услуги поскъпват, данъците също и това е много забележимо“, каза московската студентка Вероника Арефиева. "Когато отидете в магазина, един хляб, който някога е струвал 20 рубли, сега струва 50 рубли."
Друг московски студент, Сергей Шорешорин, каза, че цените на шоколадовите бонбони са "плашещи".
Дори цената на елхите беше висока, съгласиха се купувачите в Санкт Петербург.
„Има хора, които се нуждаят отколедно дърво, които дори не питат за цената, те просто го купуват“, каза Рамиз, който продава дървета в града. „И има хора, които дори когато правим отстъпка, казват, че не могат да си я позволят. Пожелавам всичко най-добро и следващата година всеки да може да си го позволи!“
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.