Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Втората по големина руска банка ВТБ отчете годишна загуба от 7 млрд. евро
Втората по големина руска банка ВТБ отчита висока годишна загуба на фона на западните санкции. Според финансовата институция крайният резултат за миналата година е отрицателен като минусът е в размер на почти 6,133 млрд. рубли или около 7 млрд. евро. Година по-рано ВТБ бе постигнала нетна печалба от 327 млрд. рубли, предава Reuters.
Някога добре свързаната с международната общност ВТБ беше една от първите банки, които бяха изключени от международната платежна система Swift в отговор на войната в Украйна. Главният изпълнителен директор на банката Андрей Костин, довереник на лидера на Кремъл Владимир Путин, също така беше лично санкциониран от Великобритания и САЩ.
Преди два месеца втората по големина банка в Русия, която купи банка „Откритие“ от централната банка в операция по рекапитализация, заяви, че загубата ѝ през 2022 г. се дължи на санкциите. ВТБ очаква да се възстанови от загубата от 7,7 милиарда долара, причинена от санкциите през миналата година, за да отчете рекордни печалби през 2023 г., казаха от финансовата институция. Там разчитат и на подсилването след купуването на конкурента Otkritie Bank и печелившото начало на година. „За съжаление, нашата централна банка беше санкционирана, което вече беше значително форсмажорно обстоятелство“, коментира тогава Андрей Костин. Това е било причината банката да не може да се защити от валутните колебания, след като рублата достигна дъно през март.
През изминалата година ВТБ се сблъска с „безпрецедентни трудности и предизвикателства", заявява финансовият директор на банката Дмитрий Пианов. Банката се е превърнала в „първата мишена на най-големите възможни санкции", което ѝ е причинило огромни загуби. Руската държава е мажоритарен акционер във ВТБ, която в миналото развиваше дейност предимно в чужбина. Заради санкциите банката се сблъска с голям срив на ликвидност в чуждестранна валута. Резултатите от дейността бяха допълнително утежнени от повишаването на лихвените проценти от страна на Руската централна банка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.