Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Джанет Йелън: „Брекзит“ може да удари икономиката на САЩ
Председателят на Федералния резерв, Джанет Йелън, смята, че сюжетът „Брекзит“ може да има „сериозни икономически последици“ за САЩ, пише Би Би Си.
Йелън заяви, че излизането на Великобритания от ЕС е един от факторите, които американската централна банка ще вземе предвид, когато решава дали да повиши лихвените проценти в САЩ.
Следващото съвещание на Федералния резерв е планирано за 14-15 юни.
Според Йелън „позитивните икономически сили са надделели над негативните“ - най-силната индикация, че финансовата институция ще вдигне лихвите това лято.
„Ако предстоящите данни покажат подобрение в условията на трудовия пазар и напредък на инфлацията към целта ни от 2%, както очаквам, допълнително постепенно повишаване на лихвените проценти изглежда уместно“, обяснява тя.
През декември Федералният резерв повиши лихвите с 0,25 процентни пункта за първи път от 9 години. Очаква се те да нараснат още това лято, но данните за новооткритите през май работни места сринаха тези очаквания
Миналия месец в САЩ бяха създадени едва 38 000 нови позиции – най-ниският брой от септември 2010 година насам.
Последиците от „Брекзит“
Ако Федералният резерв не повиши лихвите на предстоящото съвещание, следваща възможност за това ще се открие през юли, след провеждането на европейския референдум на 23 юни. Тогава финансовата институция ще има възможността да оцени влиянието на вота върху глобалните пазари.
Някои икономисти предупреждават, че „Брекзит“ може да окаже негативно въздействие върху американската икономика.
„Британски вот в полза на Брекзит може да има сериозни икономически последици“, заяви Йелън в речта си.
Тя подчерта, че апетитът на инвеститорите за риск може бързо да се промени и че излизането на Великобритания от ЕС вероятно ще повлияе на пазарните нагласи.
Мнението на Йелън съспада с това на други икономисти.
В петък Лаел Брайнард, член на Съвета на гуверньорите на Федералния резерв, коментира, че „Брекзит“ може да предизвика „значителна неблагоприятна реакция“ на американския пазар.
„Тъй като международните финансови пазари са тясно свързани, неблагоприятните последици на европейските финансови пазари могат да засегнат американските“, смята той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.