Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Доброволното пенсионно осигуряване с по-добра доходност от депозитите
Пенсионни фондове ще предлага чрез клоновата си мрежа УниКредит Булбанк. Това ще става в партньорство с Пенсионно осигурително дружество „Алианц България“, обявиха Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на банката, и Димитър Желев, изпълнителен директор на „Алианц България Холдинг“ днес.
„Доходността от срочните депозити постепенно намалява. Доброволното пенсионно осигуряване предлага по-добра доходност и сигурност. С новата услуга клиентите ни ще могат бързо и лесно да сключат договор за допълнително пенсионно осигуряване“, посочи Хампарцумян. „Ние ще предложим един дългосрочен продукт и за нас е важно това да става през сигурен и стабилен партньор“, изтъкна Желев.
Специално за тази цел е разработен онлайн инструмент Golden Ages, част от приложението "Твоят финансов съветник", чрез който всеки клиент може да изчисли каква пенсия ще получава според финансовото си състояние и същевременно да избере най-подходящия начин за разпределение на финансовите си активи. Платформата Golden Ages предлага съвети каква сума е необходимо да се спестява и отделя за пенсия, ако един човек иска да запази стандартна си на живот и след пенсиониране, как да го постигне, както и как да структурира инвестицията си.
„Както не веднъж съм казвал, една банка е толкова добра, колкото добри са клиентите й. През 2014 г. УниКредит Булбанк отбелязва 50 години от създаването си и партньорството ни с Алианц е поредното доказателство за стремежа ни с увереност в бъдещето да продължаваме да работи за бъдещето на своите клиенти“, коментира Хампарцумян. „ Пенсионното осигуряване вече е социална необходимост и все повече българи се интересуват от допълнителното пенсионно осигуряване. Обиковенно възрастта, на която се замисляме за пенсия, е около 50, но това вече не е достатъчно“, е мнението на коментира София Христова, изпълнителен директор на ПОД „Алианц България“.
В България едва около 12% от финансовите активи на домакинствата са вложени в пенсионни фондове, докато в САЩ този показател е двойно по-голям – 24%. Това става ясно от анализите на УниКредит Булбанк и Алианц. Традиционно българите предпочитат депозитите, докато отвъд океана едва 15% от активите на домакинствата са вложени в банките. Към 31 март 2014 г. активите на всички фондове за допълнително пенсионно осигуряване са 7,24 млрд. лв., което се равнява на 9% от БВП за миналата година. По данни на Комисията за финансов надзор 3,3 млн. души или 69% от хората в трудоспособна възраст имат партиди в универсален пенсионен фонд; 262 000 или 5% - в професионален пенсионен фонд, 590 хил. или 12% - в доброволен пенсионен фонд.
За региона на Източна Европа работещите с висок доход, при пенсиониране получават средно по 63% от размера на трудовото си възнаграждение след пенсиониране. Най-нисък е този показател в Чехия – 31%, а България се нарежда на второ място с 53% заместване на дохода, получаван преди пенсия. За сравнение работещите с висок доход в Унгария след пенсиониране получават близо 82% от заплатата си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.