Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвеститори разпродават ударно акциите на Япония
Само за последните три седмици чуждестранни инвеститори са се освободили от японски акции на стойност 1,43 трлн. йени, съобщи Bloomberg. Това е исторически рекорд по „изчистване” на ценни книжа. Тепмовете, с които вървят операциите, не са наблюдавани дори и по време на избухването на глобалната финансова криза през 2008 година, отбелязват анализаторите на Bloomberg.
Японски финансови наблюдатели отбелязват, че глобалните инвеститори изтеглят парите си от Япония с главоломна скорост. Само за седмица чистият обем на продажби на ценни книжа е бил в размер на 707 млрд йени. Отделно са били съкратени позиции в индексни фючерси за 1,14 трлн йени.
Брокерите смятат, че за всичко е виновен Китай, откъдето тръгна разпродажбата на акции. Пазарът в Япония е по-ликвиден, поради което инвеститорите се стремят максимално да съкратят дългите си позиции - тенденция, която скоро ще се прехвърли в САЩ и Европе.
Може би е настанало време за нова интервенция на количествени облекчения в Япония. Централната японска банка обаче не може да си я позволи, отбелязва Bloomberg.
Централната японска банка вече монетаризира на 100% облигациите, които емитира, а към 2018 г., ако нищо не се промени, то половината от всички японски държавни облигации на пазара ще бъдат собственост на Японската банка. Не бъдат ли решени дотогава дългосрочните проблеми на Япония, последствията ще бъдат тежки, предупреждават финансовите анализатори.
Най-общо казано, Япония не може да увеличи обема на изкупуване на облигации, тъй като това би означавало да изкупува повече, отколкото емитира. На този етап това отваря сериозен проблем с ликвидността, а в бъдеще ситуацията ще стане катастрофална.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.