Кипър отмени контрола върху движението на капитали

Кипър отмени контрола върху движението на капитали

Кипърските власти отмениха изцяло контрола върху движението на капитали, въведен през март 2013 г., обяви президентът на страната Никос Анастасиадис.

Кипър бе първата и единствена до момента страна в Еврозоната, в която бяха въведени строги мерки за капиталов контрол и ограничения на банковата дейност. Те влязоха в сила в разгара на финансовата криза по настояване на тройката международни кредитори и като едно от условията за отпускането от тях на спасителен заем за Кипър в размер на 10 млрд. евро.

Целта бе да се предотврати масовото изтегляне на пари и хаос на пазара след затварянето на най-закъсалата банка в него и безпрецедентното "подстригване" на негарантираните депозити над 100 000 евро в Банката на Кипър.

Ограниченията бяха периодично облекчавани и значително отслабени, като през май 2014 г. напълно бяха освободени банковите операции на територията на страната. Таванът на сумите за трансфери в чужбина постепенно беше вдиган, а от днес и отпада.

„Пълното премахване на ограничителните мерки отбелязва окончателното възстановяване на доверието в банковата система на Кипър и засилва положителните очаквания за увеличаване на инвестициите в подкрепа на бизнеса и домакинствата”, заяви президентът Анастасиадис, цитиран от БНР. Постигнатата за изминалите 2 години стабилизация на банковата система на Кипър дава възможност на икономиката да се завърне към нормални условия. Анастасиадис обяви още, че Кипър е на път да излезе от меморандума с международните кредитори, изпълнявайки поетите с него задължения.

В момента антикризисната програма на Кипър и изплащането на последния транш от спасителната помощ са блокирани заради неприетото от парламента ново законодателство за несъстоятелността и разпродажбата на ипотекирано имущество на некоректните банкови длъжници за погасяване на необслужваните заеми. Пакетът закони трябва да бъде гласуван на извънредно заседание на 17 април. Приемането му ще даде достъп на Кипър и до програмата за количествени облекчения на ЕЦБ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ