Американските акции посрещнаха Новата година с исторически срив

Американските акции посрещнаха Новата година с исторически срив

Американските акции посрещнаха Новата година с исторически срив

Първите стъпки на американските акции в 2016 бяха сред най-мрачните от последните 119 години, пише Си Ен Ен, позовавайки се на данни на статистическата компания FactSet.

До момента вълната от продажби е понижила индекса Dow с 911 пункта или 5%. 

Европейските акции не се справят по-добре.

Германският DAX вече загуби 7%, а френският CAC се понижи с 5%. Вчера германските автопроизводители, които разчитат на износа към Китай, претърпяха най-сериозни загуби. Акциите на Volkswagen потънаха с 5%, а BMW и Daimler – с около 4%.

Падащите цени на петрола също утежняват ситуацията – в четвъртък те достигнаха 12-годишно дъно.

Всички тези сътресения се дължат на хаоса на пазарите в Китай.

Едва в края на днешната борсова търговия индексите Shanghai Composite и Shenzhen Composite успяха да се отърсят от главоломното си сриване и се изкачиха съответно с 2% и 1,1%. През последните дни обаче те потънаха съответно с 10% и 14,3%.

Пазарите затвориха преждевременно два пъти през последната седмица, след като китайските акции се сринаха със 7%. Вчерашният период на търговия бе най-краткият в историята на китайския фондов пазар – той продължи едва 30 минути.

В опит да успокоят напрегнатите инвеститори, китайските власти отстраниха защитния стоп-механизъм, за борсови паузи при понижения на индексите под 5%, който действаше в продължение на 4 дни. Регулаторите се отказаха от мярката, защото, според мнозина, тя води до драматични търговски загуби, вместо да ги предотвратява.

Отстраняването на механизма може да отнеме малко от напрежението върху китайските акции в краткосрочен план, смята главният пазарен анализатор на Lindsey Group, Питър Бууквар, но далеч не представлява лек за проблема.

Инвеститорите са разтревожени и от рязкото обезценяване на китайската валута. Централната банка на страната понижи стойността на юана до най-ниското ниво от май 2011 година насам. Девалвацията на валутата може да стимулира икономическия ръст на Китай, но има опасност да окаже негативно влияние върху стойността на активите и да предизвика изтичането на пари от страната.

Китайската централна банка заяви, че е през декември е изхарчила рекордните 108 милиарда долара от чуждовалутните си резерви, за да забави рязката девалвация на юана. Институцията все още има на разположение 3,3 трилиона долара в брой, но този резерв е най-ниският от 2012 година насам.

Въпреки че инвеститорите трябва да насочат вниманието си върху самата китайска икономика, а не върху нестабилния й капиталов пазар, тя също не се справя особено добре. Нови данни от тази седмица обострят тревогата около темпото на растеж, което вече е малко под 7%.


 



 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ