Американските акции посрещнаха Новата година с исторически срив

Американските акции посрещнаха Новата година с исторически срив

Първите стъпки на американските акции в 2016 бяха сред най-мрачните от последните 119 години, пише Си Ен Ен, позовавайки се на данни на статистическата компания FactSet.

До момента вълната от продажби е понижила индекса Dow с 911 пункта или 5%. 

Европейските акции не се справят по-добре.

Германският DAX вече загуби 7%, а френският CAC се понижи с 5%. Вчера германските автопроизводители, които разчитат на износа към Китай, претърпяха най-сериозни загуби. Акциите на Volkswagen потънаха с 5%, а BMW и Daimler – с около 4%.

Падащите цени на петрола също утежняват ситуацията – в четвъртък те достигнаха 12-годишно дъно.

Всички тези сътресения се дължат на хаоса на пазарите в Китай.

Едва в края на днешната борсова търговия индексите Shanghai Composite и Shenzhen Composite успяха да се отърсят от главоломното си сриване и се изкачиха съответно с 2% и 1,1%. През последните дни обаче те потънаха съответно с 10% и 14,3%.

Пазарите затвориха преждевременно два пъти през последната седмица, след като китайските акции се сринаха със 7%. Вчерашният период на търговия бе най-краткият в историята на китайския фондов пазар – той продължи едва 30 минути.

В опит да успокоят напрегнатите инвеститори, китайските власти отстраниха защитния стоп-механизъм, за борсови паузи при понижения на индексите под 5%, който действаше в продължение на 4 дни. Регулаторите се отказаха от мярката, защото, според мнозина, тя води до драматични търговски загуби, вместо да ги предотвратява.

Отстраняването на механизма може да отнеме малко от напрежението върху китайските акции в краткосрочен план, смята главният пазарен анализатор на Lindsey Group, Питър Бууквар, но далеч не представлява лек за проблема.

Инвеститорите са разтревожени и от рязкото обезценяване на китайската валута. Централната банка на страната понижи стойността на юана до най-ниското ниво от май 2011 година насам. Девалвацията на валутата може да стимулира икономическия ръст на Китай, но има опасност да окаже негативно влияние върху стойността на активите и да предизвика изтичането на пари от страната.

Китайската централна банка заяви, че е през декември е изхарчила рекордните 108 милиарда долара от чуждовалутните си резерви, за да забави рязката девалвация на юана. Институцията все още има на разположение 3,3 трилиона долара в брой, но този резерв е най-ниският от 2012 година насам.

Въпреки че инвеститорите трябва да насочат вниманието си върху самата китайска икономика, а не върху нестабилния й капиталов пазар, тя също не се справя особено добре. Нови данни от тази седмица обострят тревогата около темпото на растеж, което вече е малко под 7%.


 



 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?