Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Колко пари ни трябват, за да преживяваме
Колко пари ни трябват, за да преживяваме? КНСБ изчисли, че през четвъртото тримесечие на 2015 г. 560 лв. на човек или 2242 лв. месечно за 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) са необходими за прехрана и битови разходи, за облекло, за медицински и образователни услуги спрямо нормалните български стандарти.
Стойността на издръжката е спаднала с 0,1 процента на годишна база, което показва дефлация и задържане на потреблението.
Линията на бедността за последното тримесечие на 2015-а е 296 лева, като с този доход на човек живеят около 30 на сто от семействата у нас.
„Все още 30% от всички домакинства в страната, което е над 2 200 000 души имат доходи под прага на бедност”, подчерта президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Според него тенденцията на покачване на разходването е слаба. „За нас е много важно да продължи тази тенденция още по –отчетливо и видомо с увеличението на доходите, което беше договорено и с действията на частния сектор, който през миналата година се е увеличил с 9%”, посочи той.
„Ние ще настояваме за увеличение на 10-15% на доходите в частния сектор за тази година. Това е едно прилично увеличение, което трябва да дръпне средната работна заплата”, коментира Пламен Димитров.
Той посочи, че е много важно откъде ще дойде икономическият ръст в страната. „Ние залагаме на вътрешното потребление. Вътрешният сектор ще бъде ограничен заради рестриктивната политика и намаляването на европейските пари. Не изключваме целеви инвестиции от вън. България има сериозно изоставане в една от областите на плана „Юнкер”, заяви той като посочи, че в сектора на инфраструктури и иновации, страната ни няма нито един проект, с който да кандидатства по плана.
„Планът вече набира скорост. Около 50 млрд. евро са мобилизирани в плана и работят в стара Европа. Правителството трябва да създаде предпоставка за увеличение на доходите и да договори с бизнеса изграждането на допълнителна инфраструктура”, допълни президентът на КНСБ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.