Марио Драги: ЕЦБ е готова да действа срещу анемичната инфлация

Марио Драги: ЕЦБ е готова да действа срещу анемичната инфлация

Европейската централна банка е готова да действа бързо, за да даде тласък на анемичната инфлация в Еврозоната, заяви  председателят на ЕЦБ Марио Драги на банкова конференция във Франкфурт.

Наличните финансови инструменти включват както възможни промени на програмата за изкупуване на активи, известна като "количествени улеснения", така и евентуално понижение на отрицателната ("наказателна") депозитна лихва, подчерта той.

Изказването на Драги, направено днес затвърди очакванията, че на заседанието си на 3-ти декември ЕЦБ ще представи свежи стимулиращи мерки, които да предотвратят по-нататъшен спад на инфлацията. Нивата, които банката си поставя като цел, са малко под 2 процентни пункта.

Ако вземем решение, че сегашната траектория на нашата политика не е достатъчна, за да постигнем целта си, ние ще направим това, което е необходимо, за да повишим инфлацията възможно най-бързо, отбеляза Драги, цитиран от агенция Ройтерс.

В същото време Марио Драги защити програмата на ЕЦБ за "количествени облекчения", включваща месечни покупки на еврооблигации за около 60 млрд. евро, като каза, че това е спомогнало за намаляване на разходите по заемите за фирмите от еврозоната. Той допълни, че схемата може да се разшири по размер и да се удължи във времето, като може да има промени и в състава на изкупуваните активи.

През март тази година ЕЦБ стартира покупки на активи, предимно на държавни облигации,  за 60 млрд. евро на месец, за да съживи инфлацията в еврозоната, но въпреки това индексът на потребителските цени нарасна през октомври с едва 0,1 процентни пункта.

Марио Драги подчерта, че ЕЦБ може също така да промени и нивото на депозитната си лихва, за да се засили позитивното въздействието от програмата за "количествени улеснения". Настоящата депозитна лихва е на отрицателно ниво от -0,2%, което означава, че търговските банки плащат "наказателна" лихва от 0,2% за техните средства в ЕЦБ. Целта на това е да се принудят банките да не държат свободните си резерви при Централната банка, а да предоставят евтини кредити на бизнес и на домакинствата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ