Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Минималната заплата за чуждестранни работници със „Синя карта“ ще бъде два пъти средната за страната
Брутната заплата на висококвалифицираните работници от трета държава трябва да е най-малко 2 пъти по-висока от средната работна заплата в България, съгласно наличните данни за последните 12 месеца преди сключването на трудовия договор. Това бе записано в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Този размер е много по-приемлив от първоначално предложеното в законопроекта възнаграждение, което беше трикратно по-високо от средната работна заплата, посочват от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), които се бориха за тази промяна.
Преди влизането на Закона в пленарна зала, Комисията по труда, социалната и демографската политика отхвърли предложението на народните представители Мартин Димитров, Румен Христов, Делян Добрев и Петър Кънев за привеждане на възнаграждението до предвидения размер в съответната европейска директива, който е 1,5 пъти средната работна заплата за страната.
Така в доклада по законопроекта беше записано като задължително условие за решение за упражняване на висококвалифицирана заетост брутната заплата на работника-чужденец от трета държава да е 3 пъти по-висока от средната в страната. Това бе оценено като неприемливо от АИКБ, позовавайки се на европейската директива по въпроса и практическото му решение в страни-членки на ЕС като Германия и Унгария.
Аргументите ни бяха възприети от депутата Мартин Димитров, който в пленарна зала успя да ги изложи убедително. В резултат окончателно приетия долен праг за възнаграждението на чуждестранните работници от страни извън ЕС е 2 пъти средната работна заплата за България, а не 3 пъти, каквото беше предложението на Комисията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.