Най-често фалшифицираните валути и как да ги разпознаем

Най-често фалшифицираните валути и как да ги разпознаем

Има ли мода при фалшифицирането на валути, кои пари са "най-привлекателни" за измами, в кои случаи могат да ни подведат с неистински пари, обяснява Кирилка Епитропова, дилър на злато и валута в Tavex:   

- Коя е най-често срещаната фалшифицирана валута?

- Най-фалшифицирната валута в световен аспект, съвсем очаквано е щатският долар, тъй като е най-разпространена. След нея бих поставила еврото, особено по нашите географски ширини.

- Как можем да различим истинските от фалшивите банкноти, без да сме специалисти?

- Като цяло, хартията е най-добрият показател за автентичността на една банкнота - при допир трябва да се усеща релефа на банкнотата, но все пак за ясна преценка на този белег е нужен немалко опит. Следва водният знак, холограмната лента и светещите части под UV светлина.
Специално при щатския долар, най-отличаващият се белег е хартията от която е направен, той всъщност не е направен точно от хартия, а от тъкан, която съдържа 75% памук и 25% лен. 

- Има ли мода при фалшифицирането, променят ли се с времето начините и методите за подправяне на пари?

- Не бих казала, че има мода. Но напоследък се забелязват опити за фалшифициране на валутите, изработени от полимерни материали, като румънска лея и австралийски долар. При тях нивата на защита са много големи, но също така и желаещите да ги фалшифицират стават все по-изобретателни. 

- Българската валута фалшифицира ли се често и ако да, по какво можем да разпознаем ментета?

- Не бих я класифицирала като често фалшифицирана, което е нормално, тъй като се използват активно само в малка страна като България, за разлика от долара и еврото, които са международни валути, например.

Белезите остават същите: релеф и качество на хартията, холограмна лента и воден знак. Като характерно за фалшивите български левове е, че при поставяне под UV лампа светят прекалено силно.

- В кои случаи и къде човек може да стане жертва на измама с фалшива валута?

- Най-лесно можем да бъдем подведени с банкноти от валута, която не познаваме, така че е хубаво предварително да проверим кави са номиналите и как изглеждат. Всеки добър валутен експерт в обменно бюро или финансова инстутция би трябвало да може да ни отговори на тези въпрос, а ако не може, то най-вероятно е признак че мястото не е сигурно за обмен. 

Нина Павлова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Четири неща, които всяка B2B марка трябва да прави
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии