Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Производствена дефлация в края на 2015 г.
Производствена дефлация е отчетена за последния месец на миналата година. Индексът на цените на производител* на вътрешния пазар през десетия месец на годината е с 0,5% под равнището от предходния месец. Намаление на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 3,2%, в преработващата промишленост - с 0,7%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ няма изменение, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
В преработващата промишленост намаление на цените спрямо предходния месец се наблюдава при производството на основни метали - с 2,3%, при производството на електрически съоръжения - с 0,5% и при производството на химични продукти - с 0,4%, а увеличение е отчетено при производството на тютюневи изделия - с 1,3% и при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 0,9%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през декември 2015 г. спада с 3,2% в сравнение със същия месец на 2014 г. Намаление на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 10,4%, в преработващата промишленост - с 2,4% и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3,7%.
Намаление на цените в преработващата промишленост спрямо декември 2014 г. е отчетено при: производството на основни метали - с 10,8%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 2,2%, производството на химични продукти - с 1,8%. Нарастване на цените се наблюдава при: производството на тютюневи изделия - с 8,2%, производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение - с 3,3%, производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - с 2,2%.
Общият индекс на цените на производител (вътрешен плюс външен пазар) през декември 2015 г. намалява с 1% спрямо предходния месец. По-ниски цени са регистрирани в преработващата промишленост - с 1,4% и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,1%, докато в добивната промишленост е отчетено увеличение - с 1%.
На годишна база индексът намалява с 4,5%.
*Показателят измерва средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от българските предприятия. Той може да се разглежда като ранен измерител на инфлацията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.