Руски банки купуват валутни табла с трицифрен курс на еврото

Руски банки купуват валутни табла с трицифрен курс на еврото

Руски банки купуват валутни табла с трицифрен курс на еврото

Редица банки, работещи на валутния пазар, започнаха да купуват нови светодиодни табла с три символа преди запетаята и два след нея, пише вестник „Известия”.

Повечето банки ще действат според ситуацията и ще вземат решение, когато курсът на  евро надхвърли 99,99 рубли, продължава вестникът.

Вчера рублата се срина спрямо долара и еврото. По данни на Московската фондова борса в края на търговията щатският долар е поскъпнал с 6,27 рубли - до 64.4455 рубли, а еврото - с 6.59 до 78.8715 рубли. Централната банка реагира, като повиши основния лихвен процент от 10,5 на 17%.

Търсенето на нови табла се наблюдава през последните два месеца. „Известия” е установил, че наскоро банка е поръчала наведнъж 30 валутни табла с 5 знака.

Цената на таблата е започнала да се повишава, както и курсът на валутите. Петзначните табла вече струват 30-40 хил. рубли, а четиризначните – 10 до 40 хил.

След като Съветът на директорите на руската Централна банка повиши основния лихвен процент,  бе разпространени съобщение на регулатора, че решението е свързано с ограничаването на „съществения ръст в последно време на девалвационните и инфлационни рискове”.

Н фона на пропадането на рублата, банката затегне парично-кредитната политика. Вчерашното повишаване на основния лихвен процент е 6-ото от началото на годината. Последното бе на 11 декември, когато ставката бе вдигната до 10,5%.

Вчера Централната банка огласи и стресов сценарий за развитие на руската икономика, съобщава „Лента.ру”.

При падането на световните цени на нефта до 60 долара за барел икономиката ще се свие догодина с 4,5-4,7%, а през 2016 БВП ще падне с още 0,9-1,1%.

Шефката на руската Централна банка Елвира Набиулина коментира преди няколко дни, че при сегашните цени на нефта рублата е подценена с 10-20%. Според нея ажиотажът на населението към курса на рублата задълбочава девалвацията с 4-5%.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ