Фондовият пазар в САЩ постепенно изчезва

Фондовият пазар в САЩ постепенно изчезва

Операциите по обратно изкупуване на акции (buyback) доведоха до там, че фондовият пазар в САЩ започна да изчезва, пише в блога си трейдърът на Нюйоркската борса Рич Бари.

"Приблизително около 20% от копманиите, включени в индекса S&P 500, усилено съкращаваха количеството на собствените си акции на фондовата борса през последните пет тримесечия като тенденцията продължава и в момента. В резултат на техните операции по обратно изкупуване на собствени акции, цената на книжата стремително се покачва, тъй като се увеличава индексът на печалба на брой акция на фона на съкращаването на общото им количество, върху което ще бъдат разпределяни приходите.”, отбелязва Бари.

Компаниите изкупуват акциите без оглед на цената им с една единствена цела – да намалят количеството ценни книги в обръщение. Ако централният офис на компанията очаква слаби продажби за съответното тримесечие, той просто поръчва на своя брокер да купи акции за определена сума на каквато и да е цена, посочва още Бари.

В  същото време много експерти са на мнение, че няма нищо лошо в този процес. Легендарният инвеститор Уорън Бъфет например смята обратното изкупуване на акции за предпочитан метод за възвръщане на парични срества на акционерите в сравнение с изплащането на дивиденти.

Само че, има един важен нюанс: заради усиленото изкупуване на акции, рязко се е снижило количеството на търгуващите се книжа на фондовите пазари в САЩ. По данни на FactSet, в края на 2014 година този показател е бил под 10-годишен минимум. Процесът продължава и през тази година.

Всичко това свидетелства, че фондовите пазари са престанали да изпълняват главната си роля, а именно преразпределението на капитали, смята Бари.  Неконтролируемата експлоатация на централните банки като печатници за пари практически напълни ги лиши от връзка с реалната икономика, обобщава експертът.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ