Швейцария въведе отрицателни лихви по депозитите

Швейцария въведе отрицателни лихви по депозитите

Швейцарската централна банка внедри отрицателен лихвен процент по депозитите, съобщава "Гардиън". Целта е да се задържи разменния таван от 1,2 франка за евро. 

Водеща причина са скорошните пазарни сътресения, които ускориха търсенето на сигурни активи и поставиха под натиск валутния курс на франка, посочва "Файненшъл Таймс".

Банката въведе тавана на обменния курс в средата на кризата в Еврозоната, с което предизвика огромен приток на активи към Швейцария, която се счита за едно от най-безопасните места за съхранение на пари в света. Това обаче създаде натиск върху франка и доведе до поскъпването му. Застрашено бе нормалното функциониране на външнотърговските взаимоотношения на Швейцария. През 2011 г. франкът и еврото почти достигнаха паритет, заради което институцията се принуди да спре налагането на тавана и да изкупи европейски ценни книжа за милиарди евро. 

Сега тя приема внедряване на отрицателна лихва от 0,25% върху салдата по депозитните сметки, държани от нея, мотивирайки се с изричното желание да направи инвестициите във франка по-малко привлекателни.

"Швейцарската централна банка потвърждава ангажимента си за запазване на минималния курс на франка от 1,20 за евро и ще продължи да го защитава с непоколебима решителност. Това остава ключов инструмент за избягване на нежелано затягане на монетарните условия, произтичащи от поскъпването на швейцарския франк", изтъква банката. Тя посочва, че множество фактори в последните дни са стимулирали търсене на безопасни инвестиции. Въвеждането на отрицателни лихвени проценти прави това търсене по-малко привлекателно за инвестиции в швейцарски франкове и по този начин се поддържа минималният обменен курс.

Решението се свързва с руските олигарски, които държат значителна част от състоянието си в офшорни швейцарски банки. 

Централната банка на Швейцария посочва, че е готова да закупи чуждестранна валута в неограничени количества и да предприеме по-нататъшни мерки, ако е необходимо, за да запази разменния курс на франка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ