Фотосюжет: Човешките кули на Каталуния 

Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images

Хиляди се стекоха на 29-ото състезание за човешки кули „Castells“ в Тарагона, Испания. Участниците, наричани кастелери строят тези човешки кули с прецизни техники и се състезават в групи, известни като „коле“, на местни фестивали в месеците преди ежегодното състезание. 

 Формирането на castells, човешки кули, високи няколко етажа  е една от най-силните традиции в Каталуния още от 18-ти век. Редовно се провеждат публични представления, особено по време на публични демонстрации в Барселона и в цяла Каталуния.  

Произходът на кастелите е неясен , но се смята, че идват от стари валенсийски танци, които завършват с малки човешки кули. С течение на времето тези кули се превръщат в състезателна дисциплина сама по себе си. Във времената на Франко традицията е изоставена, но отново се връща на мода през 80-те години на миналия век по време на демократичния преход. 

От 2006 г. замъците са регистрирани в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството . 

На височина кастелите могат да достигнат от 6 до 10 етажа . По принцип винаги дете с каска се качва на върха . Кастелът е завършен, когато детето вдигне ръце във въздуха , но не е валиден , докато всички участници не се върнат на земята, без да паднат. 

Castells се правят в ритъма на музика, наречена „toc de castells” : кастелерите следват мелодията, за да координират движенията си. Преди всяка кула има „toc d'entrada a la plaça“. След края на състезанието идва ред на масови трапези, на които се кани Създаването на кастел изисква месеци и месеци подготовка с редовно и последователно обучение. Всеки участник има важна роля. 

Защитават се ценностите споделяне, доверие, постоянство и солидарност. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ