Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес климатът у нас се подобрява през август

За втори пореден месец бизнес климатът у нас се подобрява. През август общият показател се покачва с 1,1 пункта спрямо предходния месец. Добрият резултат се дължи на по-добра стопанска конюнктура в промишлеността и търговията на дребно, докато в строителството и сектора на услугите има известно влошаване. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Според статистиката, за да се достигне дългосрочното средно равнище на бизнес климата, все още остават 8,8 пункта.
През август в сравнение с юли съставният показател „бизнес климат в промишлеността” нараства с 2 пункта и е само с 2.1 пункта под нивото на дългосрочната си средна стойност. Анкетата отчита повишен оптимизъм на мениджърите по отношение на настоящото бизнес състояние на предприятията, като за първи път след декември 2008 г. показателят минава над дългосрочното си средно равнище. Настоящата производствена активност също се оценява като увеличена, макар осигуреността на производството с поръчки леко да намалява поради свиване на поръчките за износ. В краткосрочна перспектива мениджърите остават оптимистично настроени по отношение както за бизнес състоянието, така и за дейността, но оптимизмът е малко по-умерен, което се отразява и на очакванията за персонала през следващите три месеца.
В търговията на дребно бизнес климатът се повишава с с 10.8 на месечна база, като и при него за първи път след края на 2008 г. надхвърля дългосрочната си средна стойност с 0,3 пункта. Подобрени са както оценките за настоящото бизнес състояние на предприятията, така и очакванията за следващите шест месеца. Повишен оптимизъм има и по отношение на очакванията за продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца.
Съставният показател „бизнес климат в строителството” се понижава с 5,7 пункта през август поради по-резервираните мнения на строителните предприемачи за настоящото бизнес състояние на предприятията и увеличения песимизъм в очакванията им за следващите шест месеца.
В услугите бизнес климатът се влошава с 3,2 пункта в сравнение с юли. Понижението е в резултат от изместването на оценките и очакванията на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията от „по-добро” или „по-лошо” към запазване на „същото” състояние.
Във всички сектори, като основен проблем за стабилизиране мениджърите посочват недостатъчното търсене и несигурната икономическа среда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Учени от САЩ и Япония разкриват нови данни за „призрачните“ частици неутрино
Наука и Здраве |Проучване: Ограничаването на приема на захар през първите две години от живота е полезно за сърцето
Наука и Здраве |8-и банково-финансов форум: Лични финанси - инвестиции, доходност и има ли „живот извън банките“?
8-и банково-финансов форум |Северна Корея е откраднала милиарди долари в криптовалута и от технологични фирми
Свят |Акциите на SAP се обръщат надолу след нова прогноза за бизнеса с облачни услуги
Бизнес |Желязков: Имаме месец да решим как да подходим към „Лукойл Нефтохим“ след американските санкции
България |Цената на златото се срина и всички се питат защо
Финанси |Как експеримент с оптични влакна може да спаси застрашените косатки?
Наука и Здраве |Илия Лингорски: Фискалната устойчивост остава нашият тест за отговорност
8-и банково-финансов форум |Тръмп наложи санкции на руски петролни гиганти: Разговорите с Путин не водят доникъде
Енергетика |8-и банково-финансов форум: Предизвикателствата пред България при въвеждането на еврото
8-и банково-финансов форум |8-ия банково-финансов форум: Световната банка за перспективите пред икономиката ни
8-и банково-финансов форум |ЕС преосмисля климатичната си стратегия
ЕС |

Коментари
Няма въведени кометари.