Защо спряха приватизацията на БФБ?

Защо спряха приватизацията на БФБ?

Спирането на приватизацията на Българската фондова борса вчера бе една от изненадващите новини на деня, още повече, че официалното съобщение не бе придружено от обяснение. Каква е причината държавата да се откаже от продажбата на дяловете си в БФБ и Централен Депозитар (ЦД)? Отговор на този въпрос даде Министерството на финансите днес.

„С писмо от 20 февруари 2013 г. до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков оттегля възлагането на приватизацията на „Българска фондова борса - София" АД и „Централен депозитар" АД. Основният мотив е изтеклият значителен период от време от решението на Министерския съвет на Република България за приемане на „Концепция за интеграция на „Българска фондова борса - София" АД и „Централен депозитар" АД в европейските и световните капиталови пазари" и от възлагането с писмо на Министерството на финансите на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да организира процедурата по приватизация на държавното участие в двете дружества. Другият мотив, посочен в писмото до АПСК, е променената инвестиционна обстановка в страната”, се казва в позицията на МФ.

Концепцията за приватизация на „БФБ-София" АД и на „Централен депозитар" АД е приета от правителството на 6 април 2011 година. След това се извършват необходимите законодателни промени, както и дейности по консолидирането на капитала на двете дружества. Самата приватизация на двете дружества е възложена на АПСК с писмо от 13 март 2012 година. Министерството на финансите е собственик съответно на 50,0542% и 42,70% от капитала на „БФБ-София" АД и на „Централен депозитар" АД.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ