Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МФ посочи рискове от президентско вето върху актуализацията на бюджета
Ако бъде наложено вето и се забави или отмени актуализацията на бюджета, това би довело до сериозни затруднения по отношение на бюджетния процес. Отговорността за посрещането на спешни социални нужди и редовно плащане към бизнеса би се пренесла към президентската институция. Намесата в бюджетната политика би предизвикала невъзможност за изпълнение на правителствената програма и невъзможност да се отговори на очакванията на обществото, като някои от тях са особено чувствителни и важни. Това се посочва в становище на Министерството на финансите относно евентуалното налагане на вето от президента на република България върху Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 година.
„Настоящата актуализация на Закона за държавния бюджет на Република България е наложителна и навременна, не противоречи на конституционните и законовите разпоредби в Република България. Тя не е прецедент в бюджетната практика, но вето на бюджета по целесъобразност и с чисто политически мотиви, ако бъде наложено, ще е прецедент”, се посочва в становището на министерството, цитирано от "Фокус".
Според ведомството рисковете от евентуално вето са: забавяне на влизане в сила на актуализацията; риск от неизпълнение на бюджета на социалното министерство и невъзможност да бъдат одобрени предвидените допълнителни средства в размер на 40 млн. лв.; работниците и служителите няма да получат ваучери за храна, орязани в Бюджет 2013 г. с 40 млн. лв.; безработните от уязвимите групи, които са рисков контингент, няма да получат допълнителни 8 млн. лв. за програми за заетост; държавата няма да може да се превърне отново в коректен платец към бизнеса, тъй като няма бюджетирани средства за разплащане на просрочени задължения към бизнеса; няма да е възможно връщането на просроченото ДДС, което в началото на мандата беше в размер на 320 млн. лв. и натоварва бюджета с излишни разходи за лихви; ако не бъде увеличен лимитът за новопоет дълг от 2 на 3 млрд. лв., има риск в края на годината равнището на фискалния резерв да бъде под регламентираното в ЗДБРБ за 2013 г. ниво от 4,5 млрд. лв.;
Според МФ повишаването на лимита за новопоет дълг от 2 на 3 млрд. лв. няма да доведе до по-високо равнище на дълга от 14,6 млрд. лв. в края на 2013 г. предвид изплащането през м. август т.г. на емисията на 6-месечни съкровищни бонове в размер на 800 млн. лв. Основната причина за увеличение на лимита за поемане на нов държавен дълг е непланирана в емисионния календар на МФ емисията от 800 млн. лв., с която нормативно се изчерпаха възможностите за гъвкавост при дълговото финансиране на бюджета.
Вчера президентът Росен Плевнелиев заяви, че до сряда може да наложи вето над промените в държавния бюджет, които бяха гласувани от Народното събрание в края на миналата седмица - ден, преди депутатите да излязат в лятна ваканция. Твърдата позиция на държавния глава бе огласена в прессъобщение от президентството, разпространено в понеделник привечер.
Плевнелиев смята да атакува в мотивите си за връщането на закона частта, в която се разрешава на правителството да вземе допълнителен заем от 1 млрд. лв., става ясно от съобщението.
Няколко часа по-рано финансовият министър Петър Чобанов отиде при Плевнелиев в последен опит да го разубеди да не предприема това решение и след двучасовата среща призна, че двамата са останали на различни позиции и че президентът вероятно ще наложи "някакъв тип вето върху актуализацията". А по обед председателят на парламента Михаил Миков обяви, че ветото ще е "безпрецедентен акт от страна на президента" и съобщи, че ако има вето, то заради него депутатите няма да си прекъсват ваканцията и то ще бъде разгледано в началото на септември.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.