Средните специалисти - по-търсени и по-добре платени на пазара на труда у нас

Средните специалисти - по-търсени и по-добре платени на пазара на труда у нас

Растящ  глад за средни специалисти в страната отчита в най-новото си изследване Институтът за пазарна икономика (ИПИ), посветено на професионалното образование и заетост.  Това е естественото следствие не само от рязкото намаляване на интереса към професионалното образование у нас, но и от снижаващото се качество на обучение в професионалните гимназии, коментират авторите на анализа. В резулат, все по-често в последните години нисшисти заемат позиции, за които не се изисква университетска диплома - това е разхищение на индивидуални усилия, семейни ресурси и държавни разходи, подчертават те.

Националното представително изследване сред работодателите, извършено от Агенцията по заетостта през периода юни-юли 2014 г., показва, че 12,2% от работодателите искат да разкрият нови работни места в следващите 12 месеца. 40% от работодателите, които са готови да разкриват работни места, обаче се нуждаят предимно от кадри със средно професионално образование.

Най-търсени професии с такава подготовка са строителни работници (19 605 работни места); персонал, зает в сферата на персоналните услуги (9 628 работни места); металурзи; машиностроители и сродни на тях работници и занаятчии (5 521 работни места).

Данни на НСИ и Евростат пък показват недостиг на кадри в сектора на индустрията, където е съсредоточена основната реализация на завършващите професионално образование. Традиционно, за последните години, относително най-голям е делът на фирмите в сектора на промишлеността, които посочват необходимостта от подготвени кадри като фактор, затрудняващ дейността им – 15%. Със същия проблем се сблъскват около 14% от фирмите в секторите на строителството и търговията и под 8% в сектора на услугите.

България се отличава значително от Европа по всички тези  показатели. През 2014 г., средно за ЕС, 7,4% от предприятията в индустрията определят недостига на работна сила като фактор, затрудняващ дейността им, пак по данни на ЕС.

Делът на предприятията в промишлеността, които страдат от липса на кадри в България (15,2%) е двойно по-висок от този в ЕС и страната се нарежда на четвърто място по най-голяма необходимост от подходяща работна ръка след Унгария (27,2%), Великобритания (17,5%) и Полша (15,8%) по обобщени данни за миналата година. С под 1% са Кипър (0,1%), Испания (0,4%), Гърция (0,5%) и Италия (0,7%), но съчетано с високата безработица в тези страни, ниските нива на необходимост от кадри само показва влошената ситуация на пазара на труда и липсата на инвестиции и нови работни места, коментират в доклада си анализаторите на ИПИ.

В същото време анализът на данните за участието на средните специалисти в България показва, че те заемат важно място на пазара на труда.

Над една трета от работната сила е с професионална квалификация, а през 2014 г. почти половината от завършващите средно образование са зрелостници от професионалните училища. Наблюдава се обаче сериозен структурен дисбаланс в подготовката на средни специалисти между отделните области. Най-много такива кадри - над 60% се обучават в областите Кюстендил, Търговище и Силистра, докато в София-град и Кърджали те са под 40. Обяснението за София може да се търси в това, че учениците и техните родители отдават предпочитание на обучението в езикови, математически и други гимназии с предимно хуманитарни профили.

А професионалното образование дава сериозни предимства на пазара на труда, посочват от ИПИ. Придобилите професионална квалификация са с по-висока икономическа активност, по-висока заетост и по-ниска безработица. За миналата година заетостта при тях е със 6 процентни пункта по-висока от общо завършилите средно образование и с 13 процентни пункта по-висока от средното ниво за страната. Безработицата пък е с 0,4 п.п. по ниска от тази при среднистите и с 1,2 п.п. по-ниска от средната в страната.

Хората с професионално образование работят и в сравнително високоплатени и високопродуктивни сектори на икономиката, като разликата в заплащането в някои сектори достига до 50% от средното равнище за страната. Тези показатели поставят представянето на групата на средните специалисти на пазара на труда над тези с общообразователна подготовка., подчертават от ИПИ.

Въвеждането на дуално обучение безспорно е полезен ход за обръщането на негативните тенденции в недостига на професионални кадри, сочи извод от изследването на ИПИ. Но анализаторите открояват и основните слабости и заплахи, които пречат и ще продължават да са сериозни бариери в създаването на добре подготвени средни специалисти, ако не бъдат отстранени. Сред тях, те изброяват:

- остаряла материална база,

- липса на висококвалифицирани учители,

- недостатъчна гъвкавост,

-липса на тясна връзка между училището и бизнеса и изключване на бизнеса от процесите на обучение,

-недостатъчно практическо обучение,

- ниска квалификация,

- продължаваща неефективност и изкуствено поддържане на паралелки и училища, които не отговарят на потребностите за професионална реализация и водят до непригодност към потребностите на пазара на труда,

- спадащ интерес сред учениците.

Като част от мерките за преодоляване на тези слабости, анализаторите на ИПИ предлагат да се изгради система за оценка на качеството на професионално образование и анализ на потребностите от такъв тип кадри, да се въведе система за професионално ориентиране, да се изгради система за квалификация на преподаватели в професионалните училища,  а бизнесът да бъде привлечен активно в работата на училищните настоятелства на професионалните гимназии.

Подробно с анализа на ИПИ можете да се запознаете тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 25 март. Благовещение
На днешната дата, 26 март. Имен ден празнуват Габриел, Габриела, Габи, Гавраил, Гаврил
Тръмп за визитата на американска делегация в Гренландия: Това е дружелюбие, а не провокация
СЗО бие тревога за ръст на случаите на туберкулоза сред децата в Европа
84% от българите смятат, че европейците трябва да останат единни пред лицето на световните заплахи
BYD задмина Tesla по годишни приходи
Типовете поведение, които ви карат да изглеждате непрофесионално по време на среща
15 неща, заради които служителите намразват своя шеф