Що е то ландшафтна архитектура и как помага тя на града?

Що е то ландшафтна архитектура и как помага тя на града?

Ландшафтната архитектура, която съчетава екология и естетика, се бори с надмощието на бетона в големия град.

Това обясни пред експертна публика от Зеления форум на сп. "Мениджър“ и GLOBUL ландшафтен архитект Иван Мустаков – председател на архитектурна колегия "Ж" - ландшафтни архитекти към регионална колегия София-град към Камарата на архитектите в България. Той отправи думите си в една от модерните, остъклени зали на една от най-екологичните сгради в България – Sofia Airport Center, където се състоя събитието.

Ландшафтен архитект Мустаков е един от авторите на проекта, разположен в района на столичното летище. Ето какво разказа той за значението на професията си.

"Европейската конвенция за ландшафта поставя изискване държавните власти да приемат политики и мерки на местно, регионално, национално и международно ниво за защита, управление и планиране на ландшафта в Европа. Това касае всички видове ландшафти - натуралните и тези, създадени от човешка ръка.

България е ратифицирала конвенцията през 2004 г. От 1 март 2005 г. сме задължени да я спазваме. В нея, за да бъдат уеднакви всички терминологии в Европа, е дадена дефиниция за ландшафта. Ландшафтът е определен като територия, специфичният облик и елементи на която са възникнали в резултат на действия и взаимодействия на природни и/или човешки фактори.

Науката ландшафтна архитектура се занимава с планирането, дизайна, управлението и опазването на околното пространство с цел използването му обществото. Основава се на човешките познания за природата.

Тя използва живата и неживата природа. Растителността и всичките й разновидности са основно строително средство в нея. Релефът е елемент на геопластиката. Камъка и дървотокато материали за паркови архитектурни елементи и декоративни акценти; водата в спокойно и динамично състояние като композиционен и декоративен ефект и свободното въздушно пространство, като пространство за произведението на ландшафтната архитектура и важен фактор, за създаване дълбочина на парковата перспективата.

Ландшафтната архитектура се стреми да се приспособи към практическите потребности на човека естетизация и практическо разрешаване проблемите на градската и извънградска среда. Ландшафтната композиция е творческо произведение за решаване на функционални, естетически и екологични задачи.

Този вид архитектура е перманентен, скъпоструващ и изискващ много усилия процес. Умишлено се говори за „озеленени“ площи, не „зелени“ обекти.

За комплексното оформяне на ландшафта и особено извънселищния ландшафт, който остава на заден план, се налагаархитекти, ландшафтни архитекти и инженери да обединят усилия. Чрез похватите на ландшафтната архитектура нарушени от човешката дейност територии могат да бъдат оформяни като екологосъобразна, изкуствено създадена природна среда, която да се урбанизира и устрой като територия за спорт или различни видове отдих. Тя създава предпоставки за устойчивост на урбанизираната среда и изгражда природоподобни пейзажи.

Доказано е, че увеличаването на биоразнообразието в зелените площи оказва положително психологическо въздействие върху градските жители.

Целенасоченото и добре преценено разполагане на дървесна растителност около една сграда например може да доведе до намаляване на топлинните загуби в нея. Както и до намаляване на разхода за енергия за охлаждането й в летните месеци.Сенките, които хвърлят дърветата, оказват голямо значение за икономия на енергията на сградата. Същевременно поставянето на зеленина има принос и за естетиката в градската сграда.

Популярен метод в последните деситилетия за повишаване на устойчивостта в силно урбанизираната градска среда е използването на покривно и фасадно озеленяване. Неслучайно на много места покривното озеленяване се стимулира и регламентира чрез специални държавни политики, данъчни облекчения. В София специално не.

Експериментални проучвания от последните години показват, че зеленината върху сградите има и положителен санитарно-хигиенен ефект. Важна е за прахозадържането и елиминирането на т.нар. топлинни острови в големите градове, където има висока концентрация на големи бетонни повърхностности.

В зависимост от вида на покривното озеленяване и неговата конструктивна сложност, конструкцията му може да задържа 80% от дъждовната вода, което не натоварва градската канализационна мрежа. Покривното озеленяване удължава живота на хидроизолацията на сградата, подобрява звукоизолацията й, регулира топлинния й режим, намалява разхода за отопление и охлаждане. Освен това допринася за опазването на биоразнообразието. В развитите страни е част от концепцията на зелените градове."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.